NA ULAZU U IVANOVEC

FOTO Franjo Hrastić već 30 godina uzgaja božićna drvca – saznali smo koliko koštaju

Autor: Alen Fuš Foto/Video: Alen Fuš
- Oglas -
- Oglas -

Badnjak i Božić sve su bliže, a potraga za idealnim božićnim drvcem već je počela. U prolazu smo na ulazu u Ivanovec iz smjera Preloga primijetili velik broj uredno složenih i označenih božićnih drvaca, a ondje nas je dočekao Franjo Hrastić, šumarski tehničar u mirovini i dugogodišnji djelatnik Hrvatskih šuma – Šumarije Čakovec.

IMG 20251212

Uzgojem božićnih drvaca bavi se više od 30 godina, a već na prvi pogled jasno je da je riječ o poslu u koji su uloženi znanje, iskustvo i puno truda. Kupce dočekuje prava obiteljska atmosfera – uz vatru, kuhano vino i razgovor, biranje drvca pretvara se u mali blagdanski ritual.

- Oglas -

– U ponudi imamo običnu i srebrnu smreku, Pančićevu omoriku, nordijsku i Koloradsku jelu – kaže Hrastić, dodajući kako je za kvalitetno drvce potrebno puno strpljenja.

Kako pojašnjava, smrekama je potrebno između sedam i deset godina da budu spremne za prodaju, dok je jelama potrebno i do 15 godina rasta.

- Oglas -
IMG 20251212

– Sve je ovo naša proizvodnja i naša briga od samog početka. Imamo i žive sadnice u teglama, za one koji žele drvce koje će trajati i nakon blagdana – ističe.

Uzgoj božićnih drvaca, kaže, zahtijeva stalnu pažnju: redovito zalijevanje, prihranjivanje, zaštitu od bolesti i štetnika te obrezivanje kako bi drvce imalo pravilan oblik. Svako drvce ima svoje mjesto, a cijeli nasad djeluje uredno i pomno održavano.

Zanimalo nas je i ono što većinu kupaca najviše zanima – cijene.

– Ovo što vidite spakirano je već rezervirano. Ljudi dođu, odaberu drvce, a mi ga po potrebi zapakiramo ili čak ponovno nasadimo. Cijene jela kreću se od 25 do 100 eura, dok su smreke od 15 do 40 eura – pojašnjava Hrastić.

S obzirom na kvalitetu, domaći uzgoj i mogućnost osobnog odabira, interes kupaca i ove godine ne izostaje. Na ulazu u Ivanovec već sada vlada pravi blagdanski ugođaj, a oni koji još nisu odlučili kakvo drvce žele, ondje će zasigurno pronaći ono pravo.

- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

ETŠ-ovci primili Oskare znanja za državne prvake iz geografije i talijanskog

Ekonomska i trgovačka škola Čakovec objavila je sljedeću vijest na svojoj Facebook stranici: “I na kraju ove školske...

FOTO Dominik Savić iz Hodošana, pokretačka snaga mlade ekipe Puhačkog orkestra Grada Preloga

Rad s djecom i mladima danas nije lak, no Dominik Savić iz Hodošana već gotovo tri godine uspješno...

FOTO/VIDEO Cmrečnjak: Posljedice ovoga ćemo osjećati godinama!

Sinoćnja snažna tuča napravila je veliku štetu diljem Gornjeg Međimurja, a posebno je kobna bila za vinograde na...

U Murskom Središću 20. lipnja održava se velika vježba operativnih snaga

U svrhu pripreme za održavanje vježbe civilne zaštite, u četvrtak 11. lipnja 2026. godine u Gradskoj upravi Grada...