FOTO S mjesta nekadašnjeg odlagališta Gmajna ‘nestaje’ oko 700 tona otpada!

Autor: Foto/Video:
- Oglas -
- Oglas -

Nekadašnje odlagalište otpada Gmajna u Domašincu ovih dana se intenzivno sanira i uskoro će na ovome mjestu biti šumska oaza mira, odnosno posađeno drveće, a ružni ostaci nekadašnjeg smetlišta postat će prošlost.

Kako je rekao načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek, otkad se na području općine Domašinec počelo organizirano skupljati i zbrinjavati otpad, ovo odlagalište je službeno zatvoreno i prvi projekti za njegovu sanaciju, kao i sanaciju ostalih međimurskih deponija, bili su napravljeni još 2008. godine. Međutim, Fond za zaštitu okoliša imao je mnogo takvih odlagališta za sanirati i predviđen novac se brzo potrošio te nije bilo dovoljno sredstava za sva odlagališta.

- Oglas -

Načelnik Općine Domašinec Mario Tomašek

– Kako su troškovi sanacije bili veliki, bilo je neprihvatljivo i da općina to sanira u vlastitom trošku, pa su odlagališta Gmajna i Prščočovo čekala do sada. Trenutni stav i ekološka procjena su da je otpad koji je ovdje unutra bio odložen, koji nije diran 15 godina, odradio svoje reakcije i ne treba ga vaditi, tako da se sada sanira samo površinski sloj odlagališta te će se taj će dio pošumiti i s vremenom, kako će to drveće rasti, pročišćavat će se automatski i tlo – pojasnio je načelnik.

Iznos sanacije deponija Gmajna i Prščočovo predviđen je na 700.000 kuna (uključujući PDV) za svako odlagalište, a sanaciju će financirati Fond za zaštitu okoliša i Općina Domašinec u omjeru 60:40.

- Oglas -

Izvođač radova je tvrtka Mišić reciklažno dvorište iz Ivanovca, a na terenu smo zatekli i djelatnike te tvrtke, braću Dejana i Tomislava Mišića, koji su otkrili gdje će završiti sve ovo što je još nedavno nezahvalno „krasilo“ ovaj mirni kutak.

– Na Gmajni je bilo predviđeno uklanjanje oko 250 tona komunalnog otpada, dosad je izvoženo oko 200 tona, zatim glomaznoga 100-150 tona te građevinskog više od 400 tona. Komunalni i glomazni otpad se prvo sortira na licu mjesta, s njega se odvaja zemlja, koja odmah ostaje za sanaciju i pokrivanje, te odlazi u Čakom, na deponij za odlagalište Totovec, a građevinski otpad k nama, u Reciklažu Mišić u Ivanovcu, na daljnju obradu. Građevinski otpad ide na drobljenje i separiranje, zatim se analizama ispituje i dokazuje se pogodnost za njegovu ponovnu upotrebu, kao što je izgradnja cesta, nasipa, tampona i slično – rekao je Dejan Mišić.

Tomislav i Dejan Mišić iz Mišić reciklaže
Ekipa iz Mišić reciklažnog dvorišta i načelnik Mario Tomašek
- Oglas -

Podijeli:

NAJNOVIJE

PROČITAJTE JOŠ

Tjedna ponuda jela u Kavani Kocka od 29. lipnja do 3. srpnja

U Kavani Kocka i ovog vas tjedna očekuje raznovrsna dnevna ponuda jela po pristupačnim cijenama. Od 29. lipnja...

FOTO/VIDEO U Gradinovcu svečano otvorena Etno kuća i obilježeno 25 godina Gardruže!

Nakon misnog slavlja u kapelici Srca Isusova i Srca Marijina, koju je predvodio vlč. Matija Filipović,  i svečane procesije, u Gardinovcu je...

Sa samo 22 godine Dominik Purić vodi klub star 80 godina

Dok mnogi njegovi vršnjaci tek traže svoj životni put, 22-godišnji Dominik Purić već nosi veliku odgovornost. Od kraja...

FOTO Kuhari, prijavite se na atraktivnu 4. međimursku žlicu u Štrigovi!

Sprema se još jedna gastronomsko-zabavna fešta u jednom od najvinorodnijih mjesta u Hrvatskoj. Naime, u Štrigovi će se...