U godini pred nama, Ministarstvo znanosti i obrazovanja pod Radovanom Fuchsom sprema se na veliki zakonodavni poduhvat. Donosit će se posve novi ili izmijenjeni ključni zakoni koji definiraju cijelu obrazovnu vertikalu, od vrtića do fakulteta, instituta i znanstvenog okvira. Osam je takvih zakona, a od njih su dakako najvažnija dva temeljna – Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi te Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, piše telegram.hr.
Rješavanje problema poplave petica
Izrazito zanimljivo za sve koji se krajem svake školske godine hvataju za glavu zbog poplave tzv. superodlikaša i načina ocjenjivanja u školama; zakonom se želi omogućiti drukčiji način praćenja i vrednovanja učeničkih postignuća te način upisa u srednje škole.
Ključni visokoobrazovni zakoni
U 2022. godini znanstvena će zajednica dobiti novi Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Aktualni je donesen 2003. godine i uz brojne je izmjene i dopune teško primjenjiv na znanstvenu stvarnost 19 godina kasnije. Ključna stvar koja se očekuje od novoga Zakona o znanosti – što Fuchsu nije uspjelo u prvom ministarskom mandatu prije desetak godina – jest propisivanje modela financiranja visokih učilišta koje će se temeljiti na ugovorenim rezultatima između sveučilišta ili instituta s državom.
Prepoznavanje stručnih studija
Izmjene i dopune Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju, koje slijede u 4. kvartalu, najviše će razveseliti studente stručnih studija, koji su u jedinstvenoj nezavidnoj poziciji na razini cijele EU. Naime, kada završe diplomski stručni studij, ti studenti postaju stručni specijalisti, što je naziv koji ne postoji nigdje u EU.
Poticanje strukovnjaka prema potrebama tržišta
Ministarstvo ovim zakonom namjerava uvesti mehanizme za poticanje učenika da odaberu “tržišno opravdane kvalifikacije”, odnosno usmjeravati ih prema zanimanjima za kojima postoji potražnja. Pritom se namjerava uvesti sustav stipendiranja za one učenike koji se opredjeljuju za strukovna deficitarna zanimanja, posebno one u slabije razvijenim sredinama i regijama RH. U konačnici, ove bi godine trebale biti donesene i izmjene i dopune Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.
Detalje izmjene zakona o obrazovanju u cijelosti pročitajte na telegram.hr.