Dana 29. prosinca 2021. godine umrla je, u 73. godini života, Nada Mance, umirovljena učiteljica hrvatskog i ruskog jezika, a neko vrijeme i ravnateljica Osnovne škole Sveta Marija, porijeklom iz Male Subotice, koja je istrgla iz zaborava i učinila slavnom poznatu svetomarsku čipku.
Nada Mance još je ove godine u travnju, u sklopu projekta „Rekonstrukcija i revitalizacija fortifikacije Starog grada Čakovec u Muzej nematerijalne baštine“, u Muzeju Međimurja Čakovec, održavala radionice o izradi čipke na batiće.
Nakon 2. svjetskog rata pletenje svetomarske čipke, danas zaštićene kulturne baštine s oznakom izvornosti, gotovo je u potpunosti zamrlo. Nada Mance je početkom 1990-ih otkrila ljepotu te čipke na batiće koja leži upravo u njezinoj zahtjevnosti, zainteresirala se za nju i odlučila naučiti tehniku njezine izrade, koju je uspješno svladala i zatim rado podučavala o tome druge.
Nada Mance rođena je 8. rujna 1948. u Maloj Subotici, a u OŠ Sveta Marija radila je čak 39 godina, od čega je mnogo godina bila i na mjestu ravnateljice. Uz Udrugu Svetomarska čipka bila je jedna od nositeljica kulturnoga dobra „Tradicijsko umijeće izrade čipke na području Svete Marije“. Svoje radove izlagala je na brojnim izložbama, a uvijek je rado vodila je radionice o izradi svetomarske čipke, o kojoj je naučila od Terezije Mustač, Anu Kanižaj Šiljkovu i Katarinu i Anu Varga.
Nadine poculice poznate su i cijenjene širom svijeta, a operna pjevačica i primadona Mihoko Shirakawa, supruga negdašnjeg veleposlanika Japana u Republici Hrvatskoj, u prijestolnici Japana Tokiju izvela je pjesmu „Fala“, odjevena u šestinsku nošnju s međimurskom poculicom na glavi.