Neka najdivnija božićna biljka potraje i nakon blagdana

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Božićna zvijezda jedan je od omiljenih ukrasa za vrijeme blagdana koju mnogi drže u svojim domovima, posebice u ovo vrijeme. Najčešće je crvene boje, specifične za Božić, ali postoje i druge poput bijelih i ružičastih, a česti je poklon u vrijeme praznika i daruje se kao simbol uspjeha, čistoće, dobrog raspoloženja i želja.

Ipak, najčešće nakon blagdana mnogi ovu biljku bacaju u smeće jer shvate da je uvenula ili se jednostavno nije dobro adaptirala na kućne uvjete. Zbog toga je važno znati male savjete kako je sačuvati i njegovati, pa čak i do iduće godine. Najvažnije je to da je valja držati na optimalnoj temperaturi od 15 do 20 stupnjeva, a to znači da toplina treba biti umjerena. Jednako tako i svjetlost, jer božićna zvijezda ne podnosi direktno sunce, ali ipak treba svjetlosti pa oprezno birajte mjesto gdje ćete je smjestiti. Kada pronađete idealno mjesto, nemojte je seliti već je samo povremeno okretati kako bi ravnomjerno primala svjetlost sa svih strana. Jako je osjetljiva na niske temperature, pa je nikako nemojte smjestiti u hladan prostor. Ako do sada to niste napravili, još uvijek stignete.

Sa zalijevanjem nemojte pretjerivati, preporučuje se da napunite podložak vodom i pustite da biljka sama upije vodu, a nakon pola sata ostatak izlijete.

Kako bi biljka bila postojana i savršena i nakon blagdana, nakon što se grančice posuše potrebno ih je skratiti na dužinu od 10 centimetara te premjestiti na hladnije mjesto (do 15 stupnjeva). Nakon dva mjeseca potrebno ju je presaditi u veću teglu, dohraniti i čekati da ponovno počne rasti. Tijekom ljeta važno je božićnu zvijezdu držati na dobro osvjetljenom mjestu i redovito zalijevati. Ali, za najljepšu crvenu boju također je važno da je od rujna do listopada ne izlažete svjetlosti duže od 10 sati dnevno.

Iako nimalo jednostavna za održavanje, oko božićne zvijezde zaista se valja potruditi i slijediti upute jer će vas tako ona nagraditi prekrasnim cvjetovima. Dakle, ako primijetite da listovi počnu žutjeti, sušiti se ili otpadati – to je znak da nešto ne štima, to jest da je prostorija u kojoj je biljka smještena pretopla, presuha ili premračna pa na vrijeme reagirajte da je spasite.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

U Čakovcu su prikupljene 62 doze krvi – akcije se nastavljaju u ETŠ-u i Prelogu

Nakon uskrsnih blagdana nastavljen je ciklus travanjskih akcija dobrovoljnog...

FOTO Na ‘Večeri Vuzmene komedije’ premijerno izvedena nova dramska parodija ‘Kasting’

Na Vuzmeni ponedjeljak Dramska Diletantska Družina KUD-a "Kaštel" Pribislavec...

Pola milijuna radno sposobnih u Hrvatskoj ne traži posao. Evo zašto

Dok poslodavci muku muče s pronalaskom radnika, zbog čega...