U međimurske veterinarske stanice često stižu vlasnici pasa koje je napao drugi pas, a u najtežim slučajevima dolazi i do napadnutog smrti psa, kao što je nedavno bio slučaj u Donjem Mihaljevcu, o čemu smo pisali ovdje.
Istovremeno, drugi mještani se pitaju – koliko je uopće sigurno šetati tim mjestom, što ako dohvati i mojeg psa, što ako dohvati moje dijete? Postavljaju pitanje: što učiniti, kome prijaviti takvog psa? Jer, ako se ništa ne poduzme, sve će ostati isto i nije isključen ni novi napad. A to izaziva brigu i nesigurnost.
Kao prvo, savjet koji su nam otkrili veterinari – kako natjerati takvog psa napadača da pusti žrtvu je sljedeći: najefikasnije rješenje je voda (zaliti psa hamperom vode ili šlauhom). Naravno, teški su to trenuci, a svakako je bolje zgrabiti lopatu ili batinu kako biste udarili pomahnitalog psa koji grize i ne pušta vašeg i prijeti mu smrću, odnosno kad to preostaje jedina opcija, nego se ručno petljati u napad.
Nadalje, napad psa na drugog psa prijavljuje se komunalnom redaru općine ili grada, koji dalje postupa prema pravilniku. No, vlasnike pasa koji lutaju bez nadzora po naselju može kazniti i komunalni redar i Državni inspektorat Republike Hrvatske (DIRH).
Naime, napad psa koji spada u opasnu pasminu mještani mogu prijaviti DIRH-u, nakon čega nastupa Veterinarska inspekcija. Za područje Međimurja odgovoran je DIRH Varaždin (tel. 042 200 315).
Veterinarska inspekcija izlazi na teren i provjerava zadovoljava li vlasnik psa koji je napao drugog psa na ulici uopće uvjete za držanje takve pasmine. Među ostalim, vlasnik mora imati dokaz o nekažnjavanju, provedenu obuku i pas treba biti kastriran, osim ako nije upisan u kinološki savez.
Veterinarske stanice takve napade, posebno ako završe smrću psa, često i same prijavljuju, a mještani ih mogu prijaviti preko online obrasca ovdje. Prijava može biti i anonimna. Zapamtite, za svaki napad kriv je – neodgovoran vlasnik, koji se neće promijeniti ukoliko mu na neodgovornost ne ukaže neka institucija.