Svi su već čuli za malu telekomunikacijsku tvrtku Magic NET sa sjedištem u Ludbregu, koja pruža usluge interneta, s naglaskom na optički internet, pretežno na području Međimurske, Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije te dijelu Zagreba. Po čemu je posebna, kad se svi stanovnici Međimurja mogu nadati optičkom internetu te na koji način ta tvrtka mijenja telekomunikacije u Hrvatskoj, saznali smo od njezinog direktora Igora Magića.
Magic NET je svjestan da je teško konkurirati velikim telekomunikacijskim divovima kao što su HT ili A1, koji imaju gotovo neograničena sredstva za razvoj infrastrukture, međutim direktor Igor Magić ima nekoliko jakih aduta u rukavu: jedan su znanje, upornost i jaka volja, drugi pošten odnos prema svojim djelatnicima i korisnicima te treći očeva tvrtka Infrastruktura d.o.o., također iz Ludbrega, koja se bavi izgradnjom infrastrukture potrebne za pružanje usluga optičkog interneta.

Recite nam, za početak, više o sebi. Igor Magić, tko ste Vi?
Informatičar sam iz Ludbrega, koji se bavi ovim vrlo dinamičnim poslom unatrag 12 godina, otkako mi je otac, vlasnik tvrtke Infrastruktura d.o.o. iz Ludbrega, prepustio kompaniju Magic NET na upravljanje. On je zapravo i osnovao ovu tvrtku 2012. godine i nakon godinu dana prepustio je meni. Poduzetništvo nam je izgleda u krvi, jer i moj stariji brat Ivan ima svoju tvrtku, Magić co., koja se bavi izgradnjom LED rasvjete.
Sjedište Vaše tvrtke i Infrastrukture je u Ludbregu?
Službeno je sjedište u Ludbregu. Međutim, kako najviše posla imamo u Međimurju i Varaždinu, Ludbreg nam je malo izvan rute pa smo kupili poslovnu zgradu u Trnovcu Bartolovečkom, jer nam je to idealna lokacija iz koje možemo kretati u svim smjerovima.

Kako je konkurirati na ovom tržištu?
Cijene komunikacijskih usluga su zapravo realno niske, ali usluga mora prije svega biti kvalitetna i morate voditi brigu o zadovoljstvu korisnika 0-24 h. A da biste zajamčili kvalitetu usluge, morate graditi modernu i kvalitetnu infrastrukturu.
Kako osigurati kvalitetnu infrastrukturu?
Uz pomoć moderne svjetlovodne odnosno optičke infrastrukture. Ta infastruktura može podnijeti velike brzine i veliku propusnost. Postavlja se ili pod zemljom ili zračno, po betonskim stupovima koji su u vlasništvu ili lokalne zajednice ili HEP-a. Za to je zadužena naša sestrinska tvrtka Infrastruktura d.o.o., koja gradi tu infrastrukturu. Prvi svjetlovodni kabl spojila je davne 2000. godine u Varaždinu, i danas ju i dalje širi. Infrastruktura može graditi optičke kablove bilo gdje u Hrvatskoj, ima sve potrebne dozvole HAKOMA i državnih institucija.

Kakvu suradnju ostvarujete s lokalnim zajednicama?
Mi gradimo infrastrukturu u suradnji s lokalnim zajednicama ili sami, a tamo gdje smo ostvarili suradnju s lokalnim zajednicama, one su na neki način subvencionirale priključak svim mještanima, što predstavlja razvoj socijalne jednakosti. Putem optičke infrastrukture Infrastrukture mještani tada mogu birati operatera koji ima sklopljen ugovor s Infrastrukturom, primjerice HT, nas ili nekog drugog operatera jer Infastruktura je otvorena svim operaterima pod jednakim uvjetima.
Kako zadržavate korisnike i koliko ih imate uopće?
Imamo potencijal od oko 30.000 kućanstava. Nastojimo biti proaktivni, sami dižemo klijentima brzine i ne moraju nas to tražiti. Nastojimo se uvijek prilagoditi uvjetima koje nam korisnici postavljaju. Imamo podršku za privatne i poslovne korisnike od 0 do 24 sata, 365 dana u godini, putem telefona, elektronske pošte, messengera itd. Samo u korisničkoj podršci zaposleno je 6 djelatnika. Tako možemo konkurirati velikim operaterima jer smo daleko fleksibilniji i dostupniji korisnicima od njih.
Smatram da s internetom i ostalim uslugama iz naše ponude također možemo konkurirati jer znamo da imamo jednu od najkvalitetnijih usluga na tržištu. To je jedan od razloga zašto korisnici dolaze i ostaju kod nas. Mi smo zapravo bili pioniri brzina interneta u Hrvatskoj, naime podigli smo ljestvicu Internet brzina jer smo prije svih ponudili tako velike brzine putem optičke infrastrukture.

Koliko imate zaposlenika u Magic NET-u?
Ukupno imamo 24 zaposlena.
Imate li i bežičnu infrastrukturu?
Da, imamo. Ona se bazira na 5 GHz, to je wi-fi tehnologija, ali ona nam je samo privremena tehnologija za područja gdje trenutno ne dolazimo s optičkom infrastrukturom. Kad na neko područje dođemo s optičkom infrastrukturom, automatski prebacujemo korisnike na optiku bez naknade.
Gdje sve pružate usluge optičkog interneta?
Prvo naselje u Međimurju u kojem smo napravili optiku bio je Goričan. Imamo optički Internet i na području općina Belica, Domašinec, Mala Subotica, Šenkovec, u dijelu Čakovca, dijelu Preloga i dijelu Donjeg Kraljevca, gdje zasad imamo spojene poslovne korisnike, dok mještane možemo spajati na bežičnu infastrukturu s maksimalnim brzinama od nekih 100 Mbps.
Puno se radi i na 5G infastrukturi, koja opet zahtijeva optičku infrastrukturu, tako da je optika važna za sve.
Kakvi su vam planovi za budućnost?
Planiramo daljnji razvoj optičke infrastrukture na području sjeverozapadne Hrvatske. Svugdje gdje ne postoje optički kablovi postoji interes gradnje, samo je zbog trenutnog obujma posla upitno kad će sve to biti. Mi smo još mlada tvrtka, ali kontinuirano rastemo, 20-30 posto godišnje. Trenutno naš razvojni tim razvija i IOT (Internet of Things) platformu.
Kako provodite slobodno vrijeme?
U ovom dinamičnom poslu sam praktički cijeli dan, pa mi baš i ne ostaje puno slobodnog vremena. To malo vremena što mi preostaje pokušavam provesti što kvalitetnije. Imam djevojku već dugi niz godina i volim provoditi vrijeme s njom. Volim voziti motor, igrati airsoft s društvom, kajakariti po Dravi, planinariti, jedriti… Nedavno sam isprobao i ronjenje na bocu u Klubu podvodnih aktivnosti Drava, a naravno obožavam i putovanja.

Gospodine Magić, zahvaljujem na izdvojenom vremenu!
Hvala i Vama!