Donja Dubrava krije pravo uskrsno blago – črnu pisanicu, staru tradiciju iz 1860. godine, koja danas zahvaljujući Biserki Bibi Vučenik i njezinoj obitelji živi punim sjajem. Njihova predanost i znanje službeno su upisani na Listu nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske.
– Još sam u osnovnoj školi učila od Marije Fabić – kaže Biserka, koja već 35 godina s prekidima izrađuje Dobravsko-međimurske črne pisanice, posebne po svom jedinstvenom izgledu i batik tehnikom koje se prenose generacijama.

Čitav proces izrade pisanice prava je mala umjetnost. Prvo se tvrdo skuha ili ispuhuje jaje, zatim se uz pomoć voska i vruće “kljičice” s jedne i druge strane jajeta crtaju motivi (cvijeće), po dužini se pišu lijepe poruke nasuprot kojih se crta pleter. Boje se nanose pažljivo – nekada krep papirom, danas tušem, akrilima ili vodootpornim flomasterima. Tajna boje leži u prokuhanoj vodi od boje za tekstil, koja jajetu daje prepoznatljivu črnu boju.
Na kraju se pisanica polira – pamučnom krpom i kapima jestivog ulja, a nekad i slaninom – kako bi zasjala punim sjajem – priča Biba.

Sin Marko već sada s velikim entuzijazmom nastavlja majčinim stopama. Obožava crtati i ukrašavati, a ljubav prema pisanicama i tradiciji prenosi se prirodno, iz dana u dan.
Biserka iza sebe ima preko 200 radionica u Međimurju, Podravini i Zagrebu, gdje s radošću dijeli svoje znanje i ljubav prema ovom starinskom umijeću.
– Svako jaje nosi svoju priču, trud i srce. Mali dar od srca, ovo jaje za sreću se daje. A kad je još črno, znaš da je naše – kaže Biserka.