Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije povremeno putem škola poziva roditelje da cijepe svoju djecu protiv humanog papiloma virusa (HPV-a), cjepivom Gardasil 9. Mnogi od roditelja pitaju se je li dobro cijepiti dijete, kada je najbolje vrijeme, koliko dugo djeluje cjepivo i sl. Odgovore smo odlučili potražiti u ZJZ MŽ, u razgovoru s doktoricom školske medicine, dr. Marijom Ivanović.
Kakvo je ovo cjepivo, koliko već postoji i kad je počelo cijepljenje u Hrvatskoj?
– Imamo prvo cjepivo protiv smanjenja rizika od infekcije HPV-om i karcinoma! S cijepljenjem smo počeli 2007. godine u Hrvatskoj, te 2008. u Međimurju. Tada je cjepivo bilo četverovalentno i u početku su se cijepile samo djevojke i to u 8. razredu, i to u 3 doze. Cjepivo se tad plaćalo, oko 3000 kuna. Od toga, jednu dozu (1000 kn) plaćali su roditelji, jednu trećinu lokalna zajednica – gradovi i općine, a jednu Međimurska županija.
Danas je, od 2013. cjepivo besplatno za djevojčice u cijeloj Hrvatskoj te od 2016. i za dječake, dobrovoljno je te je devetvalentno, odnosno štiti protiv 9 tipova virusa HPV-a najčešće povezanih sa šest tipova karcinoma: vrata maternice, stidnice, rodnice, debelog crijeva, penisa te usta i ždrijela. Osim karcinoma, cjepivo štiti i od spolnih bradavica.
Kako se sve prenosi virus HPV-a?
– HPV virus se prenosi putem spolnog kontakta i mlade upozoravamo kako se virus može prenijeti i dodirivanjem spolnih organa.
Zašto je dobro cijepiti dijete?
– Svatko tko boluje od nekog od tih karcinoma, sigurno bi se vratio u prošlost i cijepio da može. Među najčešćem karcinoma uzrokovanim HPV virusima je karcinom vrata maternice. Godišnje oko 130 žena umre od njega u Hrvatskoj, a još ih se više stotina svake godine oboli od tog karcinoma.
Mnogi roditelji pitaju se zašto cijepiti dječake, što im poručujete?
– Ako gledamo apsolutnim brojkama, žene u većem broju obolijevaju od tipova karcinoma koji se dobiva od HPV virusa, no ako netko dobije karcinom, što mu znači statistika! Nadalje, muške osobe mogu imati HPV da ni ne znaju i prenijeti ga svojoj partnerici i ona može jednog dana oboljeti radi toga. Nadalje, dobro je naglasiti da je u razvijenim zemljama kod muškaraca zabilježen značajan porast karcinoma usta i ždrijela uzrokovanih HPV-om, a ta vrsta karcinoma češća je 4 puta nego kod žena.
Dakle, dok imamo bolest koja se prenosi spolnim putem, moramo imati i spolno neutralno cjepivo, odnosno trebaju se cijepiti i dječaci jer nema smisla cijepiti samo jedan spol. Tako se cjepivo danas preporučuje i djevojčicama i dječacima, a u kalendaru cijepljenja stavljeno je u 5. razred.
Granica je 15. rođendan. Ako dijete cijepimo od 9. do 15. godine, cijepi se u dvije doze, druga u razmaku od 6 mjeseci do godinu dana, a ako ga cijepimo nakon 15. godine, cijepi se u tri doze: drugu dozu u roku od 2 mjeseca i treću za 6 mjeseci do godinu dana. Cijepljenje je od 2019. godine besplatno i za sve osobe nakon 8. razreda osnovne škole do 25. godine starosti (uključujući i 25. godinu).

Postoje li znanstvene studije o učinkovitosti ovog cjepiva?
– Primjećujemo porast broja cijepljenih. Potrebno je od 10 do 20 godina od zaražavanja virusom HPV-a do razvoja karcinoma, no sve više istraživanja govori kako je cjepivo efikasno te značajno smanjuje pojavu spolnih bradavica, predstadija raka i raka vrata maternice.
Recite nam više o virusu HPV-a, zašto je opasan.
– HPV jedna je od najčešćih infekcija koje se prenose spolnim putem, puno češća nego što ljudi misle. Srećom, većinu tih infekcija naš imunitet sam izliječi, ali ostane oko 5 do 10 posto zaraženih, koji imaju infekciju duže od 2 godine i to se smatra trajnom infekcijom te predstavlja rizik od nastanka karcinoma. Bradavice su prilično nezgodne i teško ih se riješiti, a karcinomi se mogu otkriti na vrijeme jedino preventivnim pregledima.
Što cjepivo znači za djetetovo buduće spolno zdravlje?
– Ako se netko cijepi, ne znači da je apsolutno zaštićen protiv svega, on i dalje treba raditi redovite preventivne preglede te naravno biti odgovoran u spolnom ponašanju jer postoje i niz drugih spolnih bolesti i virusa.
Je li dovoljno cijepiti se u dječjoj dobi ili je potrebno kasnije se docjepljivati?
– Cjepivo se, kao i sva cjepiva, prati i zasad nema indikacija da bi se cijepljena djeca i mladi trebali docjepljivati. Preporuka je da je bolje cijepiti dijete ranije jer se tako stvara bolja imunost. To je i razlog zašto se ranije kreće s cijepljenjem. Prosjek cijepljenja danas u Europi je 11-12 godina, a dijete se svakako preporučuje cijepiti prije nego što uopće dođe u dodir s virusom, odnosno na početku puberteta.
Roditelje često zanimaju i nuspojave, koje su?
– Cjepivo se zapravo ne razlikuje od većine obveznih cjepiva. Nuspojave kao što su povišena tjelesna temperatura ili lokalna bol u predjelu cijepljenja ili glavobolja su relativno rijetke.
Kako cijepiti dijete?
Roditelji koji žele cijepiti dijete trebaju se javiti nadležnoj doktorici školske medicine pri Zavodu za javno zdravstvo Međimurske županije i dogovoriti termin cijepljenja.
Doktorice Ivanović, hvala vam na razgovoru!