Jučer smo na našem portalu i fejsu objavili tekst s nadnaslovom (VELJKO KAJTAZI TVRDI:) “Šokantne optužbe koje su izazvale oštre reakcije! Gleda te u oči i laže!” i naslov “VIDEO U čakovečkoj bolnici postoje zasebne sobe za Rome, a posebne za većinsko hrvatsko stanovništvo!?”
Danas popodne stigao je zahtjev za ispravkom objavljene informacije pod naslovom “Saborski zastupnik Veljko Kajtazi i SRRH “KALI SARA” – ne lažu!”.
Zanimljivo, zahtjev nije potpisao Veljko Kajtazi, koji je u Saboru izrekao ono što potrđuje i priloženi video, nego predsjednica SRRH “Kali Sara” Suzana Krčmar. Ona spominje nekakav slučaj od prije 5 godina, ali ne potvrđuje ništa. Zatim govori o školama u Strmcu i Petrijancu, koji uopće nisu u Međimurju, pa onda o čistim romskim razredima (kako da budu miješani kad hrvatske djece ni nema?), pa o zabranjenom ulasku u kafiće, ne navodeći koje…
U cilju što što bolje informiranosti naših čitatelja, pismo Suzane Krčamar (to je ona gospođa koju je prije izvjesnog vremena Kajtazi, hm, napao) objavljujemo u cjelosti, samo zato da se vidi ta sprega Kajtazi-Kali Sara, jer pušu u isti rog, kako bi prikrili svoje nepodopštine koje smo spomenuli u tekstu. Evo cijelog zahtjeva za ispravkom, pa prosudite i sami što ispravljaju:
“Prisjetimo se kada je još 2020. godine saborski zastupnik romske nacionalne manjine Veljko Kajtazi javno upozorio kako je Županijska bolnica u Međimurju zatajila prvo dijete koje je u 2020. godini rođeno u toj županiji romskog porijekla. Kajtazi je tada na svojem Facebook profilu napisao da je bolnica obmanula javnost i požalio se da je obitelj novorođenčeta ignorirana u tradicionalnim medijskim objavama. „Ne očekujem da će situacija u Međimurju u 2020. g. biti bolja dok se odnos prema Romima ne promijeni i dok ne dobijemo jednak tretman, poštovanje i uvažavanje našeg ljudskog dostojanstva“, zaključio je Kajtazi.

Tada su se župan Matija Posavec i ravnatelj čakovečke bolnice Tomislav Novinščak ispričali zbog greške, međutim tijekom posjeta bolnici gdje su bivši suradnici Matijaš Oršuš i Elvis Kralj bili nazočni, u sobi s Romkinjom koja je rodila prvo dijete te 2020. je bila samo još jedna Romkinja, a ostali kreveti prazni, tvrdi predsjednica Saveza Roma “KALI SARA”, Suzana Krčmar, iz čega je zaključila da su Romkinje u bolnici bile odvojene od drugih žena. Danas gđa. Krčmar smatra da bi bilo sjajno da je ta praksa prestala i da se takvo ponašanje ne ponavlja, ali da ga je bilo, bilo ga je.
Ovo je samo jedan dokumentirani primjer, na kojeg je Kajtazi reagirao, a vezano za čakovečku bolnicu, dok je upućeno više pritužbi Savezu Roma u Republici Hrvatskoj “KALI SARA” kao i uredu Pučke pravobraniteljice da Romi ne mogu ući u pojedine kafiće i klubove, čemu su svjedočili i osobno djelatnice Saveza Roma u RH “KALI SARA” i sama predsjednica gđa Krčmar.
Sadašnji ured Pučke pravobraniteljice zbog zabrane ulaska Roma u ugostiteljske objekte i tako potencijalne diskriminacije je reagirala više puta, te u izvješću iz 2022. navodi kako je na temelju informacija Informativnog pravnog centra iz Slavonskog Broda, koje su pri terenskim obilascima prikupili romski medijatori, utvrđeno da je najčešći problem s kojim se Romi susreću diskriminacija pri zapošljavanju i na radnom mjestu, kao i da im se zabranjuje ulazak u pojedine ugostiteljske objekte, osobito u Međimurju. Postupajući po pritužbama IPC-a ured Pučke pravobraniteljice utvrdio je da su tri čakovečka lokala javnim objavama na društvenim mrežama ili privatnom elektroničkom komunikacijom zabranila ulazak Romima. Lokale smo upozorili da zabranom pristupa uslugama temeljem etniciteta ili nacionalnog podrijetla čine izravnu diskriminaciju te smo od njih zatražili da na društvenim mrežama objave ispriku i dobrodošlicu svima, neovisno o njihovu podrijetlu.” Iz izvješća 2023. Pučke pravobraniteljice razvidno je da su Romi i dalje izloženi raširenoj diskriminaciji, prostornoj i društvenoj izolaciji, a nepovoljni materijalni uvjeti života posebno zabrinjavaju s obzirom na to da polovicu Roma u RH čine djeca. Segregacija u školama nastavlja biti ozbiljna prepreka pristupu pravu na obrazovanje. Podaci prikupljeni empirijskim istraživanjem 2018.godine pokazuju visokih 45% romske djece u Međimurju pohađa razrede u kojima su većina ili svi učenici Romi.