Svi su jako ljubazni, nude me s kavom i kolačima. Isto je i s Romima!

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Ida Matjanec iz Kotoribe, 21-godišnja studentica Učiteljskog fakulteta u Čakovcu, jedna je od popisivačica stanovništva koja je dobila u zadatak popisivanje Donjeg kraja u Kotoribi, ali i tamošnjeg romskog naselja. Tako smo s njom i kontrolorkom Kristinom Latin otišli na teren.


No, ako smo i pomislili da će nam se pojadati i reći „Ah, koja me sila nagonila da se prijavim za popisivačicu?!“, odmah smo shvatili da se ova djevojka odlično snašla kao popisivačica i lokalno stanovništvo joj nimalo ne otežava posao. Dapače.

Svi su pristupačni i ljubazni
– Ovo iskustvo mi je zanimljivo, odlično! Ako nema nikoga, ostavim ljudima svoj broj na cedulji, pa mi oni naknadno pošalju svoju šifru ili se dogovorimo za termin. Svi su vrlo ljubazni, ponude me s kolačima, kavom… – rekla nam je Ida.

Ništa drukčije nije, kaže, ni u romskom naselju, gdje Ida susreće svoje vršnjake i vršnjakinje iz osnovne škole, od kojih mnoge imaju već i nekoliko djece. Pošli smo s njom do romskog naselja u sklopu Kotoribe. Djeca su nas veselo pozdravljala na ulici, a uz zaigranu djecu na ulici ima i dosta pasa.

U prvoj kući koja nije popisana upoznali smo majku Jasnu s dvoje djece, Larisom (9) i Dinom (1). Rekla nam je da su Romi obavješteni o popisivanju stanovništva i da nemaju nikakvih problema s time. Odmah je imala pripremljene rodne listove odnosno OIB-e, a ljubazno nam je ponudila i da sjednemo. Fotografiranje? Nema problema!

– Romi se rado popisuju, isto su ljubazni i susretljivi, nude me sa svačim, a lakše mi je i u smislu da je kod njih uvijek barem jedan član kućanstva kod kuće. Riječ je uglavnom o velikim obiteljima, a mnogo njih ima i po 10 djece – tvrdi Iva koja već vrlo spretno unosi sve potrebne podatke, kao što su primjerice gdje je živjela majka djeteta u trenutku rođenja, je li osoba boravila u inozemstvu dulje od godinu dana ili kakav sustav grijanja imaju, na svom laptopu.

Tako joj u prosjeku za 4-članu obitelj treba oko 20 minuta, što je sigurno brže nego što se većina obitelji te veličine uspjela popisati online. Kad vidite kako je njoj sve jednostavno, požalite što ste se popisali online, jer ovo se čini puno lakše. Posebno uz kavicu i kolače.

Je li baš sve savršeno?
– OK, nisam oduševljena jedino u situacijama kad nikoga nema kod kuće, pa im ostavim poruku, ali mi se na javljaju, pa tako nekoliko puta moram posjetiti jednu kuću. No, to se rijetko događa.

Veliku pomoć u popisivanju stanovništva pružaju joj stanovnici službenog naziva „susjedi“.

– Ako nisam sigurna za neku kuću je li prazna privremeno ili trajno, živi li tko tu, jednostavno pitam susjede, oni sve znaju – kaže Ida.

Kristina Latin, kontrolorka za područja Kotoriba i Donja Dubrava, dodaje kako prilikom popisivanja kontrolori ne traže osobne dokumente. Bitno im je samo da im stanovnici pročitaju OIB. Njezin zadatak kontrolorke je zapravo vrlo odgovoran: provjeriti svaku popisnicu i poslati je Državnom zavodu za statistiku. Ova 32-godišnja magistrica edukacije biologije i kemije, koja je u vrijeme korone ostala bez posla, ovo vidi kao privremenu priliku za zaradom, odnosno, kako kaže, spaja ugodno s korisnim.

– DZS je organizirao edukaciju za kontrolore, nakon čega smo zajedno s instruktorima u Čakovcu mi održavali edukaciju za popisivače stanovništva – rekla je. Za funkciju kontrolorke morala je proći testiranje koje je uključivalo uglavnom računalnu pismenost.

I Kristina i Ida kažu kako se na ovom poslu može pristojno zaraditi, te se ne mogu požaliti. Idi je možda nakratko nestao osmijeh s lica kad je otkrila da se svaka dva dana mora testirati na Covid-19 jer nema Covid potvrdu, ali to je to.

No, nije u svim romskim naseljima isto
Kako protječe popisivanje stanovništva u romskim naseljima Međimurske županije provjerili smo i s Državnim zavodom za statistiku.

– Popisivanje pripadnika romske nacionalne manjine obavlja se u skladu s planiranim aktivnostima Popisa 2021. U većini naselja u kojima je zastupljen značajan broj pripadnika romske nacionalne manjine (Pribislavec, Mursko Središće, Kotoriba, Orehovica, Domašinec, Podturen) terensko popisivanje obavlja se kao i kod svih ostalih građana, dolaskom popisivača u kućanstvo. Izuzetak su naselja Piškorovec, Kuršanec i Parag u kojima su na raspolaganju posebne prostorije ili kontejneri u kojima popisivači obavljaju popisivanje pripadnika romske nacionalne manjine.

Popisivanje se odvija bez ikakvih poteškoća. U Međimurskoj županiji nekoliko popisivača pripadnika romske nacionalne manjine provodi popisivanje, što u navedenom slučaju olakšava proces popisivanja – rekla nam je Andrea Galić Nagyszombaty, načelnica Sektora za statističke metodologije, kvalitetu i odnose s korisnicima iz DZS-a.

Od DZS-a saznajemo i da Romi nemaju problema s davanjem istinitih podataka u strahu od gubitka socijalnih prava jer:

– Prema Zakonu o službenoj statistici (Narodne novine, br. 25/20.) i Zakonu o Popisu stanovništva, kućanstava i stanova (Narodne novine, br. 25/20. i 34/21.) svi podaci prikupljeni Popisom 2021. su tajni i upotrebljavat će se isključivo za statističke svrhe. Dakle, podaci prikupljeni Popisom ne mogu se koristiti u svrhu utvrđivanja bilo kakvih prava i obveza građana Republike Hrvatske.

Isto tako:

– Popis se temelji na izjavi te stoga popisivač ne smije od građana tražiti osobne dokumente. Zakonom o Popisu stanovništva, kućanstava i stanova (Narodne novine, br. 25/20. i 34/21.) osobe koje daju podatke dužne su na pitanja iz popisnog upitnika dati točne i potpune odgovore – rekla je Andrea Galić Nagyszombaty.

Popisivanje stanovništva Hrvatske traje do 17. listopada 2021. godine, a u slučaju potrebe može se produžiti do maksimalno 29. listopada.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još