Magistra psihologije iz Preloga Esmeralda Slaviček održala je još jedno uspješno, besplatno predavanje, ovaj put o roditeljstvu i odgoju djece, u Multimedijalnoj dvorani Muzeja Croata insulanus Grada Preloga u srijedu, 13. studenoga 2024. godine.

Predavanje – radionica po nazivom “Roditeljstvo i odgoj – kako djetetu pravilno postaviti granice?” je okupilo zainteresiranu publiku od trudnica, roditelja male djece do onih s malo većom djecom, a na radionicu je s majkom došao i jedan mališan u pelenama.
Esmeralda Slaviček je dragocjeno iskustvo u radu s djecom i njihovim roditeljima imala prilike steći iz prve ruke jer radi kao profesorica psihologije koja pruža psihološko savjetovanje za učenike u Srednjoj školi Prelog i Gospodarskoj školi Čakovec, a ujedno je stručna suradnica – psihologinja u Dječjem vrtiću „Zvjezdica“ iz Nedelišća.
Istaknula je kako je roditeljstvo jedna od najzahtjevnijih i najodgovornijih uloga koju čovjek ima tijekom života. Ono je zahtjevno samo po sebi, a k tome, svako je dijete individua za sebe i svakom se djetetu treba prilagoditi i odgojnim metodama. Okolina u kojoj dijete odrasta je vrlo važna, a isto tako, velik dio igra i genetsko nasljeđe.

– Odgoj je zapravo priprema djeteta za samostalni život, koji će im donijeti niz izazova, i on utječe na to kakvu će sliku dijete o sebi razviti, kakve će svoje osobine ličnosti izgraditi i kakve će stavove i vrijednosti formirati – rekla je Esmeralda, ukazujući da dijete treba osjetiti ljubav, emocionalnu toplinu i podršku roditelja, no s druge strane tu je i kontrola, odnosno pravila koja se djetetu moraju postaviti.
– To su kućna pravila, pravila ponašanja, rutine… Npr. ide se spavati u 22 sata, igračke se pospremaju i sl. Bez tih pravila dolazi do raspada sistema – naglasila je Esmeralda.
Pojasnila je i tipove roditeljstva (ravnodušan, popustljiv, autoritarni, helikopter roditelji te autoritativni) i zašto je autoritativni stil odgoja, u kojem roditelji dobro postavljaju granice s skladu s djetetovom dobi, najbolji. Takvi roditelji pružaju djeci puno ljubavi i podrške ali postavljaju ciljeve i jasna pravila, a njihova djeca imaju veće samopouzdanje i samokontrolu, asertivna su i odgovorna.

Esmeralda je ukazala i kako fizičko kažnjavanje djece kao što su pljuska ili udaranje remenom potežu brojne negativne posljedice za djecu i negativno utječe na njihovo samopoštovanje. Iako će možda spriječiti negativno ponašanje, svakako neće povećati pozitivno ponašanje.
Psihologinja Slaviček je zatim kroz zanimljiva pitanja ukazala roditeljima u čemu griješe, potakla ih na razmišljanje i dala im korisne savjete. Napokon, istaknula je kako je u odgoju djece ključno biti dosljedan, a bitan je i timski rad roditelja te učvršćivanje veze s djetetom te pružanje ljubavi.
Nažalost, roditelji često nemaju iste odgojne stilove, što zbunjuje dijete, a nekad se u odgoj puno ubace i baka i deda servisi, koji djeci često sve popuštaju, što dodatno otežava zahtjevnu ulogu roditelja.