Nakon polaganja vijenaca, mimohoda i svete mise, svečanom akademijom i predstavljanjem knjige Josipa Šimunka „Domovinski rat u Međimurju – Predaje karaule JNA ‘Marko Kovač – Šnajder’“ u Domu kulture u Goričanu je danas, 9. studenoga 2024. godine, obilježena 30. godišnjica Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata – Podružnica MŽ, ogranka Goričan.
Program svečanosti, kojeg su svojim pjesmama uveličale članice KUD-a Goričan, vodio je Miljenko Ovčar, a na početku je sve okupljene, predstavnike domovinskih udruga iz Hrvatske, predstavnike općine i ministarstva te goste, pozdravio predsjednik UDVDR-a Goričan Mario Harmicar.

– Ogranak Udruge dragovoljaca i veterana domovinskog rata Podružnice MŽ Goričan osnovan je 4. studenoga 1994. godine, a dužnost predsjednika dosad su obnašali Josip Šavora, Ivan Farkaš, Mladen Magdalenić, Ivan Medvar, Možidar Marton, Miroslav Žvorc i sadašnji predsjednik, ja – rekao je Mario Harmicar, istaknuvši kako je ova udruga vanstranačka, okuplja hrvatske branitelje na području Općine Goričan te pomaže članovima u ostvarivanju prava koja proizlaze iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
– Veliku smo pažnju poklanjali i organiziranju sportskih aktivnosti za članove, sudjelujemo i na memorijalnim turnirima prijateljskih udruga, fišijadama, gulešijadama i organiziramo grahijadu – rekao je također Harmicar, dodajući i kako udruga obilježava povijesne datume i obljetnice iz Domovinskog rata te se uključuje i u humanitarne akcije te njeguje dobru suradnju sa srodnim udrugama. Zahvalio je svim članovima udruge koji se uključuju u aktivnosti, kao i Općini Goričan i načelniku Emanuelu Sinkoviću na dosadašnjoj suradnji i financijskoj potpori.

Nekoliko riječi rekao je i predsjednik Podružnice Udruge dragovoljaca i veterana Međimurske županije Stjepan Horvat:
– I danas, nakon 30 godina od rata, svjedočimo doprinosu u pobjedi koja je bila san naših predaka, ali imamo i veliku obvezu sjetiti se, s velikim pijetetom, svakodnevno na one kojih više nema među nama, koji su svoje živote položili u temelje samostalne, nezavisne i slobodne države Hrvatske. Neka im je vječna slava i hvala!
UDVDR GORIČAN PODIJELIO ZAHVALNICE
Predsjednik UDVDR-a Mario Harmicar i Miroslav Žvorc podijeli su i zahvalnice. Zahvalnice za pomoć u realizaciji programskih aktivnosti udruge primili su: Miroslav Žvorc, Ivica Cvija, Drago Gašparić, Mladen Magdalenić, Franjo Pongrac, Alen Horvatić, Mario Žvorc, Miljenko Grozdek, Anđelko Farkaš, Josip Kekenj, Vlado Vičar, Možidar Mikloška, Željko Marđetko, Zlatko Mesarić, Krešimir Krušec, Stjepan Sinković i Zlatko Žvorc.
Posthumno, zahvalnice su dodijeljene i Josipu Šavoru, Ivanu Farkašu, Josipu Gudlinu, Željku Vlahu i Dragutinu Gojseku.

Za financijsku pomoć i uspješnu suradnju u realizaciji aktivnosti udruge, zahvalnice su primili: Jasminka Horvat (Cvjetni atelje Kamelija), Lidija Harmicar (Božić trgovina i usluge), Josip Bašnec (Euroklima), Dino Bašnec (DB Inox), Mladen Blažeka (Agro Blažeka), Zlatko Pavlic (Autoprijevoznik), Ivan Klekar, Ivan Lehkec (cafe bar K Johanu), DVD Goričan i Općina Goričan.
OPĆINA GORIČAN U PLANU IMA IZGRADITI I SPOMENIK BRANITELJIMA
U ime Općine Goričan, zahvalnicu je primio načelnik Emanuel Sinković, koji je istaknuo:
– Danas moramo osvijestiti značaj branitelja i zahvaliti im što su bili spremni ići na prvu crtu. Neki su rekli da se nešto slično nikad više neće ponoviti, a vidite i sami kakva su danas vremena. Nažalost, rat bljesni na više fronti – rekao je načelnik Sinković, zahvalivši od srca članovima UDVDR Goričan na suradnji i odazivanju na sve općinske događaje, kao i na pomoći oko okrijepe i kulinarskim delicijama.
– Trudimo se sve vaše želje ispuniti, uvijek ćemo naći sredstva i pomoći vam. Danas predstavljamo i jedno bitnu knjigu, a želim najaviti da u Goričanu nedostaje jedna pravi spomenik domovini i hrvatskim braniteljima te smo projekt za njega kandidirali na natječaj Ministarstva branitelja RH i vjerujem da ćemo uskoro dobiti informaciju jesmo li dobili nekakva sredstva te ako jesmo, pod hitno ćemo taj projekt i realizirati – obznanio je načelnik.
Sve je pozdravila i predstavnica Ministarstva branitelja RH Manuela Vuk Šmit, koja je naglasila kako su ovakva događanja prilika da se mlađim generacijama prenosi istina o Domovinskom ratu i oda počast svim braniteljima.

KNJIGA KOJA PROMOVIRA SJEĆANJE NA DOMOVINSKI RAT
Nekoliko riječi uputio je i predsjednik Matice Hrvatske – ogranka Čakovec Zoran Turk, naglasivši kako današnje generacije najviše duguju hrvatskim braniteljima jer mi tek danas punim plućima živimo ono za što ste se vi nekad borili. Čestitao je Josipu Šimunku i zahvalio Općini Goričan i načelniku Emanuelu Sinkoviću na financiranju knjige koja promovira sjećanje na Domovinski rat, želi ga prenijeti sljedećim generacijama i ne dopustiti da se zaboravi taj najvažniji trenutak u povijesti Hrvatske i njezinog identiteta.
Načelnik Emanuel Sinković na svečanosti je pročitao i dio iz svog predgovora u knjizi Josipa Šimunka, naglasivši kako na ovoj svečanosti prisustvuju i Vinko Horvat i Antun Jurinec (bivši šef Kriznog štaba), koji su sudjelovali u tim događajima.

– Ova je knjiga pisana na temelju zapisa Kriznog štaba, ali i svjedočanstava onih koji su sudjelovali, te se u knjizi nalaze slike i izjave osoba koja su prepričale svoja sjećanje na događaje u rujnu 1991. godine – naglasio je Sinković.
Sinković je istaknuo i kako su mještani Goričana dali izuzetan doprinos tijekom Domovinskog rata, kao i na početku, u procesu oslobođenja Međimurja i karaule Goričan od JNA. Istaknuo je i kako je Međimurje bilo prvo u potpunosti oslobođeno hrvatsko područje i time dalo značajan doprinos u oslobođenju.
O samoj knjizi „Domovinski rat u Međimurju – Predaje karaule JNA ‘Marko Kovač – Šnajder’ najviše je rekao njezin autor, Josip Šimunko. Među ostalim, naglasio je kako je u prvom dijelu knjige opisao značaj međunarodnog graničnog prijelaza Goričan, kroz koji je prošao i značajan konvoj raketa protuzračne obrane s kojim je Hrvatska uništavala neprijateljske avione.

Ispričao je i niz zanimljivosti, kao i to da u to vrijeme nije bilo dovoljno oružja pa je ispalo da su najviše oružja imali lovci, koje su zato bili presudni za čuvanje karaule. Naglasio je kako su u akcijama koje su prethodile predaji karaule sudjelovalo čak 307 obitelji u Goričanu te kako je zapovjednik Željko Vlah, dočasnik JNA, bio pošten čovjek s kojim se dalo pregovarati te je dogovoreno da se lažira otpor kako bi se činilo da je karaula predana nakon borbe, za dobrobit vojnika.