Partizanski odredi s područja Kalnika, poznati kao Kalnički partizanski odredi Hrvatske, ušli su u Međimurje 26. listopada 1944. godine. Ova operacija bila je dio šireg napora partizanskih snaga u oslobađanju okupiranih dijelova Hrvatske tijekom Drugog svjetskog rata, a upravo ti odredi, odigrali važnu ulogu u oslobađanju ovog područja od mađarske okupacije. Tim povodom, jučer 25. listopada 2024. godine u Društvenom domu Podturen, svečano je održana 80. obljetnica dolaska Kalničkog partizanskog odreda Hrvatske u Međimurje.
Organizirana je od strane Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije, a uz potporu Međimurske županije i Općine Podturen, a odazvali su se župan Matija Posavec, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, potpredsjednica Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske Anica Desnica, predsjednik Udruga antifašističkih boraca i antifašista Međimurske županije Miljenko Zorko, ali i brojni predstavnici srodnih udruga iz Varaždina, Krapine, Rasinje, Lepoglave, Ivanca i Ludbrega.

Pozdravni govor na samom početku pripao je predsjedniku Zorku koji je tom prilikom rekao: – Obilježavamo 80. godišnjicu dolaska bataljuna. Bila je to prekretnica jer u to je vrijeme Međimurje okupirano od strane Mađarske. Bataljun je ovdje boravio osam dana, što je za nas bila najveća partizanska akcija u okviru narodnooslobodilačke borbe, govorio je Zorko, a na njegove riječi nadovezala se Desnica.
-Svatko danas u ovoj dvorani gaji osjećaje prema antifašističkim stavovima. Ovo je trenutak kada se prisjetimo, barem na čas, onih ljudi koji su krenuli sa svojih ognjišta kako bi branili našu domovinu. Mnogi su izgubili živote, mnogi su živjeli s traumama, no činili su to za stvaranje novih ognjišta za sve buduće generacije. Voljela bih kada bi u našim redovima vidjela više mladih, a da se sjećanje na taj period naše povijesti ne svodi na dvije stranice udžbenika, rekla je Desnica.

Riječ je pripala i međimurskom županu Posavcu koji je naglasio važnost njegovanja antifašističkih vrijednosti i naglasio: – Naša je povijest bila turbulentna, posebno u vrijeme kada smo potpali pod mađarsku okupaciju. Bez obzira na okolnosti, moramo njegovati antifašističke vrijednosti, a one su utkane ne samo u međimurskog čovjeka, već i u našu državu. Antifašizam je temelj koji je ugrađen u Ustav Republike Hrvatske, a žrtve koje je odnio rat, nemaju ideologiju, vjeru i rasu. One su žrtve, a samo s područja Međimurja, poginulo je više od 2000 ljudi.
Svečanost su pjesmom obogatile članice KUD-a Podturen, ali i nastup sopranistice Tamare Korunek Lesar u pratnji Marka Žerjava.

Nešto više o povijesnim činjenicama u svom predavanju, govorio je tom prilikom povjesničar Vladimir Kalšan.
-Prilike u Međimurju u jesen 1944. godine bile su vrlo teške, a na sceni je grubost i brutalnost mađarske vlasti i žandarmerije koja je pomno nadzirale sve segmente društva te njegovo premrežavanje mađarstvom i mađaronštinom. Mađari su svakodnevno obavljali mobilizaciju međimurskim mladića u vojsku, međutim, to je izazvalo organizirani otpor Međimuraca prema Mađarima. Brzo nadiranje sovjetske Crvene armije prognoziralo je ishod rata, što je rezultiralo krvoločnim divljanjem okupatora i njegovih saveznika. O tome govore javna streljanja međimurskih partizana, rekao je Kalšan u jednom djelu svog govora.
Nakon svečanosti, u društvenom domu nastavljeno je druženje okupljenih.