Viktor Bogdan je 11-godišnji dječak iz Svete Marije kojem je s dvije godine dijagnosticiran autizam. Danas on pohađa Osnovnu školu Draškovec (koja mu bolje odgovara zbog jednosmjenske nastave), u kojoj ima asistenta, a Viktorovi roditelji nastoje ga uključiti u što više uobičajenih obiteljskih aktivnosti. Kako je Viktor rođen u obitelji sportskog duha, koja između ostalog redovito i planinari, tako je postao i član trkačkog kluba Kotoripski begači iz Kotoribe. Na ovogodišnjoj utrci na 3,1 km u sklopu „Kotoripske petnajstice“, održanoj 5. rujna 2021. godine u Kotoribi, Viktor je kući otišao s medaljom – osvojio je 2. mjesto u kategoriji „mlađi M“.
Viktor je na utrku došao u pratnji svog oca, Mladena Bogdana, a podršku su im pružile i majka Antonija i kći Anja, koje su na utrku stigle biciklima iz Svete Marije (10 km u jednom smjeru!), te kujica Kia.
– Sudjelovali smo na utrci „Kotoripska petnajstica“ kako bismo podržali klub Kotoripski begači i promovirali zdravu aktivnost djece s poteškoćama u razvoju. Cilj nam je da lokalna zajednica u kojoj živimo upozna i tu djecu i da ona daju svoje „ja“ u toj zajednici, kao njezini ravnopravni članovi – rekao nam je Viktorov otac Mladen.
– Inače rado sudjelujemo u utrkama. Ove godine smo bili i na Bilogora Trailu te utrci Plitice oko Virovitice, a 2020. na Moslovina i Kalnik Trailu. Ove godine sudjelovali smo i na domaćoj utrci „3 mosta“ u Donjoj Dubravi, također u organizaciji Kotoripskih begača – dodao je.
– Jako smo ponosni na Viktora i smatramo ga ravnopravnim članom svoje zajednice – rekao je predsjednik kluba Kotoripski begači Robert Dežđek. Taj klub broji 30-ak članova, od kojih je nekoliko djece, među kojima i Viktor.
Prema podacima UNICEF-a iz 2013. godine, svako dvadeseto dijete, odnosno oko 94 milijuna djece u dobi do 14 godina u svijetu ima oblik umjerene ili teže teškoće u razvoju. U Hrvatskoj danas ima više od 39.000 djece s poteškoćama u razvoju. Prema podacima iz 2019. godine, u Međimurskoj županiji bilo je 1021 muške djece i 721 ženske djece s poteškoćama u razvoju.
Sport za djecu s teškoćama u razvoju je svaka fizička i psihička aktivnost koju dijete s poteškoćama u razvoju izvodi po određenim pravilima prilagođenim njegovim mogućnostima, u mogućem natjecanju s protivnikom ili protivničkim timom. Sportske aktivnosti izrazito su bitne i za takvu djecu jer unapređuju njihovu spretnost i koordinaciju pokreta, fleksibilnost i elastičnost, te jačaju snagu mišića, uče ih slušati i pratiti upute trenera, razvijaju socijalne i komunikacijske vještine i stječu radne navike.
Isto tako, sportskim aktivnostima ta djeca također povećavaju samopoštovanje i samopouzdanje, doprinose očuvanju svog zdravlja i postizanju bolje kvalitete života.
Viktor je primjer za to, a nadamo se i motivacija ostalim roditeljima koji imaju djecu s poteškoćama u razvoju, da ih što aktivnije uključe u sportske aktivnosti primjerene njihovim mogućnostima.