Ovih dana cijela Hrvatska bila je zapanjen otkivanjem opasne bakterije legionele u vodenim sustavima zagrebačkih bolničkih centara, ali i viješću da su zadnjih mjeseci tri osobe umrle zbog legionarske bolesti. Navodno su zaraženi u KBC-u Zagreb, a jučer je ministar zdravstva Vili Beroš, nakon obilaska bolnice Rebro, uputio poziv svim zdravstvenim ustanovama da redovno kontroliraju vodovodne sustave i analiziraju vodu, kako ne bi došlo do sličnih tragedija.
Naime, bakterije se razvijaju u cijevima za hladnu i toplu vodu, rashladnim sustavima… Inkubacija ove infekcije može trajati od dva do 10 dana, a simptomi koje je prate slični su upali pluća: visoka temperatura (viša od 39 °C), suhi kašalj, proljev, mučnina, povraćanje, glavobolja, bolovi i nelagoda u mišićima i prsima.

Kakva je situacija s legionelom u Županijskoj bolnici Čakovec? Ima li zaraženih?
-Već godinama u našoj bolnici nije zabilježena zaraza legionelom, a nema je ni sada – kazala nam je Božena Škvorc, voditeljica Odjela uslužnih poslova ŽBČ.
-Mi redovno, najmanje jednom godišnje, kontrolirano vodene sustave i obavljamo zagrijavanje sisteme s toplom vodom od 65 do 85 stupnjeva Celzijusa, kako bi se moguće bakterije uništile i spriječilo njihovo širenje. Uz to, poslije svake rekonstrukecije pojedinih odjela, voda se kontrolira i dezinficira – rekla nam je Božena Škvorc, medicinska sestra zadužena za kontrolu i nadzor bolničkih infekcija.
Tu informaciju nam je potvrdio i Alojz Nestić, dipl. ing.el., voditelj Odjela tehničkih i informatičkih poslova u ŽBČ.

-Mi djelujemo po određenim procedurama i redovno održavamo, čistimo i dezinficiramo vodovodne sustave, uključujući sustave potrošne vode i rashladne uređaje. Redovito čistimo i dezinficirmo filtere za vodu, filtere rashladnih uređaja i pripadajućih cijevi koje se koriste u klimatizacijskim sustavima, u kojima se zna zadržavati voda – kazao je Alkojz Nestić.
Vjerujemo da će sigurnost bolesnika na bolničke zaraze biti i dalje na visokoj razini, kao što je i ova na legionelu.