'100 GODINA KOŠARAŠTVA U KOTORIBI'

FOTO Marijane, bravo! Tradicija košaraštva u Kotoribi oduševila i pjevača Željka Bebeka!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Povodom 20. obljetnice „Dana šibe i ribe“ u Kotoribi, u nedjelju, 2. lipnja 2024. godine, izložena je i velika, kompletna izložba o povijesti košaraštva u tom mjestu pod nazivom „100 godina košaraštva u Kotoribi“ koju je pripremio Marijan Kovač iz Kotoribe, veliki ljubitelj tradicije svog rodnog kraja i promotor Kotoribe.

Marijan Kovač

– Kako mi je fotografija hobi, želio sam ovim putem ispričati o povijesti košaraštva u Kotoribi, tako da sam na jednom mjestu objedinio i fotografiju i korpe i ostale pletene proizvode – rekao je Marijan Kovač, koji je na izložbi izložio fotografije i oruđe košaraša koje je sam sakupio, kao i pletene proizvode obitelji Pogorelec iz Kotoribe te profesora Zvonka Šantla. Također, Nikolina Cenko iz Donjeg Vidovca ustupila je lutku – košaraša za izložbu.

PLETENI PROIZVODI NA DAR ŽELJKU BEBEKU

Na izložbi fotografija nalazi se i fotografija pjevača Željka Bebeka, Marijanov prijatelj već 15 godina, a kojem je ove godine na koncertu u GOC-u u Čakovcu Marijan poklonio fotografije s njegovog koncerta u Koprivnici i Đurđevcu 2023. godine u pletenom okviru, kao i dvije boce alkoholnog bića u originalnim pletenim kotoripskim flašama, što je oduševilo Bebeka.

Željko Bebek primio je od Marijana Kovača poklon u duhu kotoripske tradicije

ŠIBA JE SPAJALA I MEĐIMURSKA I DALMATINSKA SRCA

Izložbu „100 godina košaraštva u Kotoribi posjetili su i mnogobrojni posjetitelji, kojima su se posebno sviđale stvarne priče iz prošlosti, poput ljubavne priče o Međimurcu i Dalmatinki koje je spojila – šiba. Naime, kako su Međimurci u prošlosti odlazili podućavati stanovništvo u izradi predmeta od šibe čak i u Dalmatinsku Zagoru, Kotoripčanin Josip Čukulic tamo se zaljubio u Dalmatinku Milicu te su se unatoč prvotnom protivljenju roditelja ipak vjenčali, živjeli sretno u Kotoribi i dobili četvero djece. Naravno, živjeli su od košaraštva.

Na izložbi se mogla vidjeti i Zlatna plaketa za pleteni namještaj koju je Kotoripčanin Mijo Maltar dobio zajedno sa zlatnom medaljom 1927. godine. Tada je imao samo 27 godina i bavio se košaraštvom tek 4-5 godina. To je najvrijednije priznanje ikad dobiveno u Republici Hrvatskoj za košaraštvo.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još