U utorak, 27. veljače 2024. godine, u Centru dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu održali su se „Dani otvorenih vrata Centra dr. Rudolfa Steinera“, na kojima je uz zanimljiva predavanja o biodinamci i drevnim indijskim znanjima, finu tortu te otvorenje izložbe keramičkih radova učenika Graditeljske škole Čakovec, obilježena i 163. obljetnica rođenja dr. Rudolfa Steinera te 100 godina biodinamike.
Predavanje „Biodinamika & ayurveda“ u suradnji s Veleposlanstvom Indije održali su Nj. e. g. Raj Kumar Srivastava, veleposlanik Indije u Republici Hrvatskoj i dr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolf Steiner.

Dijana Posavec je govorila o životu Rudolfa Steinera i važnosti biodinamičke poljoprivredne proizvodnje kao jedine koja može spasiti svijet.
RUDOLF STEINER BIO JE GENIJALAC S UVIDOM U DUHOVNI SVIJET
– Rudolf Steiner (1861. – 1925.), rođen 27. veljače u Donjem Kraljevcu, bio je genijalac i čovjek koji mijenja svijet na bolje. Moramo biti ponosni što u Međimurju imamo rodnu kuću tog velikana, koji je utemeljio antropozofiju, euritmiju, biodinamičku poljoprivredu, waldorfsku pedagogiju i još mnogo toga! – naglasila je Posavec i dodala:
– Kao genijalac, Steiner je imao uvid u duhovne svjetove, drugu razinu postojanja od one koju vidimo mi obični ljudi te je to prenosio drugima. Sačuvano je oko 4000 njegovih djela, što svezaka, što pisama, članaka i knjiga. Dnevno je držao po dva-tri predavanja od nekoliko sati, uključujući i ono o nastanku čovjeka i planeta te je bio ponosan da je rođen na slavenskom području.
Spomenula je i najvažnije Steinerovo predavanje u lipnju 1924. godine o biodinamičkom uzgoju, čiji je temelj stvaranje humusa i revitalizacija tla, a s obzirom da su istraživanja pokazala da u Hrvatskoj ima čak 90 posto tla s manje od 3 posto humusa, našu zemlju čeka velik posao ozdravljivanja tla.
POLJOPRIVREDA MORA BITI U SKLADU SA SILAMA PRIRODE
Glavni razlog poteškoća u poljoprivrednoj proizvodnji, naglašavao je Steiner, je to što čovjek više ne zna raditi u skladu sa silama prirode i svemira. Na primjer, flance treba vaditi ujutro, dok je energija Zemlje iznad tla, te saditi predvečer, dok je energija u tlu. Plodove koji rastu iznad zemlje treba brati ujutro, a plodove koji rastu u zemlji predvečer. Važno je što kad se nešto radi i sadi, a u Centru dr. Rudolfa Steinera može se nabaviti i „Sjetveni priručnik za 2024.“, koji daje te upute.

Ekološka i biodinamička poljoprivreda, koja nosi oznaku „Demeter“, sve je prisutnija, posebno u vinarstvu, kao i u proizvodnji kozmetike, a na nju prelaze i međimurski vinari poput Vinarije Dvanajščak Kozol.
Napomenula je i kako je Centar. Dr. Rudolfa Steinera u Donjem Kraljevcu centar za posjetitelje te referentni centar za biodinamičku poljoprivredu u Hrvatskoj, koji surađuje s poljoprivrednim proizvođačima, institucijama, ministarstvima i LAG-ovima te organizira predavanja i radionice o biodinamici, ali i niz drugih događanja.
SVO ZNANJE SVIJETA ZAPISANO JE U INDIJSKIM VEDAMA
Veleposlanik Indije, Nj. e. g. Raj Kumar Srivastava, govorio je o vedama, u kojima je zapisano svo znanje čovječanstva, a koje će biti dostupnije ljudima zahvaljujući modernoj tehnologiji i umjetnoj inteligenciji; jogi koja nije samo tjelovježba već pomaže na fokusiranje i ostvarenje ciljeva i sreće u životu te studiji medicine i životnih znanosti – ayurvedi, koja ima rješenja za sve tegobe te se njezini principi sve više uvode u medicinske centre, a posebno su značajni u dijagnostici bolesti jer će ayurvedski liječnici najbrže i najbolje dati dijagnozu.

Govorio je i o pet elemenata te tri tipa osobnosti (Vata, Pita i Kafa), koji se mogu jednostavno odrediti dijagnostikom pulsa a znanja o tome pomažu sretnijem i zdravijem životu) i pet osjetila, naglašavajući da je najvažnije tzv. šesto čulo – intuicija, te predstavio temeljne principe na putu do sretnog života.
IZLOŽBA UČENIKA GRADITELJSKE ŠKOLE ČAKOVEC
U suradnji s mladim umjetnicima Graditeljske škole Čakovec, na katu je otvorena i izložba njihovih radova od keramike. Strukovni učitelj škole Petar Križnar rekao je kako su u te radove učenici utkali svoju ljubav, a ravnatelj Damir Srnec je naglasio:
– Trudimo se biti prepoznatljivi te biti škola u kojoj je ugodno živjeti i raditi te nam je najbitnije da svaki naš učenik postane čovjek. Danas smo, primjerice, obnavljali trafo stanicu u gradskom parku, a naši učenici će obojati i prostorije Udruge slijepih MŽ. Za neke su to možda sitnice, nekome znače puno. Želim i vama svima da u životu radite puno malih stvari, a život će vam tada biti ljepši. Ova izložba naš je doprinos tome!

Glavni organizator „Dana dr. Rudolfa Steinera“ je Centar dr. Rudolfa Steinera iz Donjeg Kraljevca, uz razne suorganizatore i pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, Međimurske županije i Općine Donji Kraljevec, a događaju su, među mnogobrojnim zainteresiranim mještanima Donjeg Kraljevca i okolice, prisustvovali i načelnik Općine Donji Kraljevec Miljenko Horvat, direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula te savjetnica gradonačelnika Grada Preloga za turizam Sandra Herman.
Namaste!