Ove godine Općina Kotoriba se 1. put službeno pridružila manifestaciji „Noć muzeja“, pa je tako u petak, 26. siječnja 2024. godine, u Kotoribi održana prva „Noć muzeja“ i to na dvije lokacije: u Starom farofu i u Pišpekovoj kovačnici.
Na oba mjesta, mnoštvo posjetitelja imalo je priliku osjetiti duh prošlosti i to u punom smislu riječi. U 210 godina staroj zgradi Starog farofa, otvorena je bogata Etno zbirka, koja već 20 godina, zahvaljujući Društvu žena Kotoriba, predstavlja bogatu kulturnu baštinu ovog kraja.
Posjetitelji su mogli vidjeti kako se nekad živjelo prolazivši kroz različite sobe, od kuhinje, spavaće sobe, radne sobe do sobe za odmor.

– Etno zbirka sadrži mnogobrojne alate, namještaj, posuđe, odjeću i razne stvari koje su nekad činile svakodnevicu jednog kućanstva. Članice Društva žena Kotoriba sakupljale su te predmete po selu još od 1990-ih godina, a posebno dok su se rušile neka stare kuće, molile su da se te stare stvari ne bace već predaju njima. Ideja je dakle bila dugo prisutna, a Etno zbirka napokon je i otvorena, u rujnu 2003. godine na Dan općine – rekla je predsjednica Društva žena Kotoriba Danijela Sabol.
Istovremeno, svoja vrata u „Noći muzeja“ otvorila je i Pišpekova kovačnica, koju je 1905. godine, u vrijeme procvata obrtništva u Kotoribi, otvorio Mijo Pišpek, nakon čega je, do 1990. godine, kovačnicu vodio njegov sin Viktor Pišpek, a njegova supruga Terezija je 2007. godine kovačnicu poklonila općini.
Zahvaljujući inicijativi Vladimira Vugrinčića, ljubitelja starina, kovačnica je u potpunosti obnovljena 2020. godine uz njegovu pomoć, kao i pomoć Zvonka Cmrečkog, Josipa Nađa, Ljudevita Novaka, Ljudevita Klepeca, Josipa Ostrrongaja i Stanka Gadaneca, te je danas vrijedna kulturna baština Kotoribe. Duh prošlosti dodatno je oživljen osvjetljenjem tog prostora isključivo starim petrolejskim lampama i bakljama.

– Viktor Pišpek je zapravo bio bravar te je popravljao bicikle, radio ukrase i limarske radove, lemio i dr. Kod obnove kovačnice postavili smo zemljani pod kakav je bio i koristili prirodne materijale kako bi sve izgledalo što izvornije, baš kao što je nekad bilo. Puno ljudi, posebno djece, nikad nije vidjelo ove alate i petrolejke i drago nam je što su mnogi ovdje danas navratili. Svi koji su zainteresirani mogu se javiti i rado ćemo im omogućiti razgledavanje ove kovačnice – naglasio je Vladimir Vugrinčić.
Obje lokacije privukle su velik broj posjetitelja, koji su u ugodnoj atmosferi doživjeli prošlost, a posjetiteljima su bili ponuđeni i kolači, čaj i kuhano vino. Bila je to prava, uspješna 1. „Noć muzeja“ u Kotoribi!