BESPOVRATNIM SREDSTVIMA POTIČU ZAŠTITU OKOLIŠA

Međimurska županija podržala veliki broj poduzetnika i građana u korištenju obnovljivih izvora energije

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Čak 161 tvrtka i 107 građana prijavilo se ove godine na tri javna poziva Međimurske županije kojima se poticalo korištenje obnovljivih izvora energije za poduzetnike i u obiteljskim kućama. Na današnjoj prezentaciji rezultata u prostorima Metalske jezgre Čakovec rečeno je da su sredstva odobrena za 114 tvrtki i 86 građana.

Pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Međimurske županije Darko Radanović rekao je da su kroz Program potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetništva mali i mikro poduzetnici mogli dobiti bespovratna sredstva u iznosu do 2.000 eura. Od 152 prijave sredstva su odobrena za njih 114.

– Ovim programom željeli smo potaknuti naše poduzetnike na povećanje razvoja novih proizvoda i usluga te inovativnih i proizvoda s većom dodanom vrijednošću. Drago mi je što svake godine imamo sve veći interes zbog čega kontinuirano u županijskom proračunu podižemo sredstva za ovu namjenu, rekao je Radanović.

Voditeljica REDEA-inog Odjela za pripremu i provedbu projekata u gospodarstvu Maša Tomašić napomenula je da su poduzetnicima za sufinanciranje priznati troškovi od početka ove godine.

– Za sve ono što su uložili od početka godine poduzetnici su trebali samo priložiti račune te dokaze o plaćanju i priznavalo im se 50 posto troškova do maksimalnog iznosa od 2.000 eura. Natječaj je najviše bio orijentiran na prerađivačku industriju i gotovo sedamdeset posto ukupnog broja korisnika ovih potpora dolazi iz tog sektora. Oko 18 posto prijava dolazi iz sektora završnih radova u građevinarstvu, oko 10 posto iz računalnih djelatnosti, programiranja i savjetovanja te ostatak iz stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti, navela je strukturu prijavljenih tvrtki Tomašić.

Drugi javni poziv za poduzetnike je obuhvatio potpore za unapređenje poslovanja, odnosno sufinanciranje vanjske usluge za pripremu prijavne dokumentacije za bespovratne potpore. U tom segmentu, koji je proveden sedmu godinu zaredom, stiglo je devet prijava ukupne vrijednosti 8.954 eura. 

Ove godine je kao pilot program objavljen i Javni poziv za sufinanciranje povećanje korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama na području Međimurske županije. Ukupno je bilo raspoloživo 10 tisuća eura za izradu energetskih certifikata i izvješća o energetskom pregledu ili izradu glavnog elektro-tehničkog projekta foto-naponske elektrane te 50 tisuća eura za mjeru ugradnje sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama.

Direktor Međimurske energetske agencije MENEA Alen Višnjić rekao je da su subvencije iznosile 200 eura za izradu dokumentacije i 1.000 eura za ugradnju jednog od četiri sustava koji koriste obnovljive izvore energije: dizalica topline, kotlova na biomasu, solarnih kolektora za pripremu potoršne tople vode ili fotonaponske elektrane.

– Najviše prijava bilo je upravo za fotonaponske elektrane, ukupno 49, čime smo na području županije instalirali elektrane ukupne snage oko 320 kilovata čija će godišnja proizvodnja iznositi nešto više od 370 megavat sati. Prosječna elektrana po kućanstvu je iznosila 6,6 kilovata. Smanjivanje emisije ugljičnog dioksida kroz ovaj projekt procjenjuje se na 60 tona, istaknuo je Višnjić.

Međimurski župan Matija Posavec istaknuo je da se proteklih godine kroz ove pozive podržalo 670 projekata fizičkih i pravnih osoba.

– Mi svake godine ta sredstva povećavamo prateći interes i potrebe korisnika. Čuli smo da je ovime smanjena emisija štetnih tvari za 60 tona, ali dodamo li tome sve fotonaponske centrale na našim javnim zgradama, školama, ovdje na prostoru Centru znanja, onda to nije samo potpora krajnjim korisnicima nego i briga o okolišu i sigurnosti te iskazivanje želje da naši građani žive zdravije i kvalitetnije, poručio je Posavec.

U ime dobitnika malih potpora zahvalila je poduzetnica Ana Golubić Brozović.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još