Načelnica Općine Svete Marije Đuđica Slamek s pravom ističe ponos što će se detalji Svetomarske čipke naći na hrvatskim zlatnicima pa je genezu nastanka iznijela za kraj:
-Smatram da za ove zlatnike moramo biti prvenstveno zahvalni, danas pokojnoj, učiteljici Nadi Mance koja je prije mnogo godina prepoznala vrijednost Svetomarske čipke i svim onim starim čipkaricama, Katarini i Ani Varga te Ani Kanižaj, koje su se prisjetile kako se plete ta čipka te je ona na taj način izvučena iz zaborava.

No, velik doprinos da je čipka dobila oznaku izvornosti treba zahvaliti bivšoj načelnici Mariji Frančić koja je također spoznala njenu vrijednost čipke te je iz općinskog proračuna financirana stručna osoba koja je odradila svu proceduru da se dobije oznaka izvornosti te da Svetomarska čipka bude proglašena nematerijalnom kulturnom baštinom. U tome je pomogla i naša doktorica znanosti Anđela Frančić. Zasluge pripadaju i našoj Biserki Poljak koja je bila dugogodišnja predsjednica te mnoge žene naučila plesti čipku, a i sada uči djecu plesti čipku u našoj Osnovnoj školi.

Sve naše čipkarice su također dale svoj doprinos jer uče plesti Svetomarsku čipku mlađe naraštaje, a također je i promoviraju na raznim manifestacijama. Općina Sveta Marija podupire čipkarice financijski i na sve druge načine koji mogu doprinijeti da je one mogu promovirati, a Općina također promovira Svetomarsku čipku izradom raznih predmeta na kojima se ona nalazi.


Osobno sam u ime Općine Sveta Marija pisala pismo potpore i dala potvrdu autentičnosti za svetomarsku čipku koja se nalazi na ovim kovanicama – završila je ponosno Slamekova, kazavši kako će spomenuta imena glede toga ući u mjesnu povjesnicu.