Najzanimljivija točka 14. sjednice županijske Skupštine, koja sutra (četvrtak) od 9 sati započinje u Velikoj vijećnici Međimurske županije, biti će prijedlog Odluke o podnošenju zahtjeva Ustavnom sudu RH za ocjenu suglasnosti odredbi Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti s Ustavom RH. Tim se zakonom, koji je usvojen u ožujku ove godine i stupa na snagu s prvim danom sljedeće godine, određuje da sve jedinice regionalne samouprave i Grad Zagreb prestaju biti osnivači općih i županijskih bolnica, a osnivač postaje Republika Hrvatska.
U prijedlogu Međimurske županije, čiji je predlagatelj i izvjestitelj za davanje obrazloženja međimurski župan Matija Posavec, navodi se da je izmjenama i dopunama zakona pravo vlasništva nad općim bolnicama ostavljeno jedinicama regionalne samouprave, ali je ograničeno time što upravljačka prava, i to bez ikakve naknade, preuzima Republika Hrvatska bez da su uvažene stvarne potrebe građana.
– Županijsku bolnicu Čakovec vlastitim su doprinosom izgradili stanovnici Međimurske županije, u njezinu je dogradnju i opremanje osnivač Međimurska županija ulagala velika sredstva kako bi njeni stanovnici imali najbolju zdravstvenu zaštitu, djelujući pritom ekonomično, i štedljivo raspolažući sredstvima, dok joj se sada oduzimaju osnivačka prava bez da se uopće otvorilo pitanje eventualne naknade za to, koja je Ustavom Republike Hrvatske propisana u slučaju ograničena prava vlasništva. Prijenos osnivačkih prava znači uzimanje mogućnosti Međimurskoj županiji da upravlja navedenom ustanovom, pa samim time i da odlučuje na lokalnoj odnosno područnoj (regionalnoj) razini, što je u izravnoj suprotnosti s odredbama Ustava Republike Hrvatske, ali i odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i Statuta Međimurske županije koji je donijela Skupština Međimurske županije, a usklađen je s Ustavom Republike Hrvatske i zakonima, navodi se između ostaloga u obrazloženju prijedloga.
Prijedlog postavlja i pitanje daljnje vizije države kao novog osnivača općih pa tako i županijskih bolnica, odnosno kako i u kojem opsegu će se organizirati zdravstvena djelatnost u tim ustanovama, koje djelatnosti će se obavljati, koji odjeli će ostati u bolnici te koja vrsta pacijenata s obzirom na dijagnoze će se zbrinjavati
– Vlada Republike Hrvatske navodi i da bi ova reorganizacija pridonijela kvaliteti i dostupnosti zdravstvene skrbi, no nije objašnjeno na koji način, i jesu li u tom smislu provedena kakva istraživanja, kao ni zašto je zbog ujednačavanja postupaka javne nabave potrebno u ovoj mjeri ograničiti pravo vlasništva, je li to nužno i opravdano? Stoga se postavlja pitanje (ne)postojanja načela razmjernosti u takvim odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti čija se ustavnost ovdje ocjenjuje. Postavlja se i pitanje sudbine i dinamike provedbe brojnih projekata koji su u tijeku u smislu unapređenja zdravstvenog sustava i razvijanja zdravstvene zaštite, a koji su pokrenuti od strane Međimurske županije, dosadašnjeg osnivača Županijske bolnice Čakovec, kaže se u obrazloženju prijedloga odluke.
Ovaj će prijedlog zasigurno biti podloga žustre i polemične rasprave kakva se sutra očekuje i uz neke druge točke dnevnog reda. Na njemu su i prijedlog Statutarne odluke o izmjenama i dopunama Statuta Međimurske županije, polugodišnji Izvještaj o izvršenju proračuna Međimurske županije za ovu godinu, Izvješće o radu župana u prvih šest mjeseci ove godine, prijedlozi Odluke o dodjeli jednokratne financijske potpore redovnim učenicima srednjih škola za tekuću godinu i Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o ustrojstvu i djelokrugu Upravnih tijela Međimurske županije te druge teme.
Iako se, igrom slučaja, sutrašnja sjednica održava na datum županovog 43. rođendana teško da će i aktualni sat proteći u „revijalnom tonu“, pa se može očekivati da će ga, posebice predstavnici oporbe, „iščestitati“ svojim pitanjima i u tom dijelu sjednice.