OPĆINA BELICA U AKCIJI

Uklanjajte ambroziju prije cvatnje: ‘Gdje postoje problemi, ide se i s kaznom ako treba!’

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić, Pixabay
- Advertisement -

Općina Belica je regija krumpira, ali i regija ambrozije. Svi vlasnici zemljišta dužni su, obavijestila je Općina Belica, uklanjati ambroziju, a to mogu na razne načine: obradom tla, pravovremenom sjetvom i dnojidbom poljoprivrednih kultura, okopavanjem, pljevnjenjem i košnjom ili uporabom učinkovitih herbicida dozvoljenih i Hrvatskoj.

Suzbijanje ambrozije izuzetno je bitno radi zdravlja mještana, jer mnogi su danas alergični na ambroziiju, koja im stvara ogromne probleme u vrijeme cvatnje u kolovozu.

Zbog niskih poljoprivrednih kultura kao što su krumpir i tikve, Belica je posebna po tome što ima i puno ambrozije. Ambrozija raste po poljima i nakon žetve pšenice. Ići ćemo i od kuće do kuće i ovu obavijest dijeliti na lecima, kako bismo potakli da se ambrozija što više suzbija, a najvažniji su stambeni dijelovi, odnosno dijelovi koji su najbliže kućama, kao što su zapuštene livade, međe, živice, prazna građevinska zemljišta i slično, a zatim polja – kaže komunalni redar Općine Belica Tomica Ciceli.

Komunalni redar Tomica Ciceli i načelnik Zvonimir Taradi

Dodao je i kako je mještani često uklanjaju ambroziju za vrijeme berbe krumpira u kolovozu, kad ona već procvate i njezin pelud nalazi se u velikim koncentracijama u zraku, a trebali bi to učiniti prije cvatnje.

– Gradilištima šaljemo redovito obavijesti da uklanjaju ambroziju. Gdje postoje problemi, ide se i s opomenom, a i kaznom ako treba – naglasio je Ciceli.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još

Donji Vidovec među top 10 najtransparentnijih općina u Hrvatskoj!

Općina Donji Vidovec ponosno se nalazi među deset najtransparentnijih...

Lista za Čakovec razotkriva nepravilnosti u gospodarenju otpadom

Drage sugrađanke i dragi sugrađani,  istina je da smo savjesni...

VIDEO Uživali su u ljepotama i znamenitostima Čakovca!

Mališani Dječjeg vrtića "Suncokret" iz Strahoninca uživali su danas...