Nedavno je pred najmlađe čitatelje Donjeg Kraljevca, Draškovca i Orehovice došla slikovnica zanimljivog imena „(Ne) sreća u Dravogradu”. Autor joj je 31- godišnji Mihael Ružić koji će za sebe reći:
-Rođen sam i živim u Donjem Kraljevcu, po struci magistar primarnog obrazovanja, no životni put me odveo u smjeru EU fondova tako da zadnjih pet godina radim u Lokalnoj akcijskoj grupi Mura-Drava kao voditelj LAG-a i uglavnom se bavim poslovima vezanima uz financiranje projekata OPG-ova i jedinica lokalne samouprave. Ipak, ljubav prema radu s djecom i dalje postoji pa sam tako već desetak godina i košarkaški trener u košarkaškom klubu Donji Kraljevec, usudio bih se reći jednom od najuređenijih klubova na čitavom području Međimurja. Uz to, supruzi Kristini pomažem u radu udruge „Ad astra” koja svoje aktivnosti također usmjerava prema radu s djecom i mladima.
Riječ, dvije o slikovnici ?
–Slikovnica je nastala u sklopu projekta „Nasilje je OUT!“ kojeg provodi udruga „Ad astra” u partnerstvu sa školama iz Donjeg Kraljevca i Draškovca, a surađujemo i sa školom iz Orehovice. Jedna od aktivnosti na projektu je bila i izrada edukativne slikovnice i Kristina je prilikom pisanja projekta odmah taj zadatak namijenila upravo meni. Tako da, mogli bismo reći da je zapravo ona „glavni krivac“ što sam se upustio u ovu avanturu.
Tema same slikovnice je, nažalost, svevremenska i vrlo prisutna, a to je vršnjačko nasilje, odnosno poteškoće s kojima se mladi pojedinac susreće pri promjeni životne okoline. Zbog svoje teme slikovnicu zaista mogu pročitati svi, dok se zbog likova i prekrasnih ilustracija posebno sviđa onima najmlađima.
Put od ideje do realizacije je zapravo bio vrlo spontan i zaista nisam siguran kako je ideja nastala, ali znam da kad sam u glavi posložio koncept, odjednom je sve postalo vrlo jasno i logično i priča se napisala sama od sebe. A Dravograd je, jasno, dobio ime prema rijeci Dravi na kojoj ljeti provodimo puno vremena i koja je sama po sebi inspiracija. I ne, nema veze sa slovenskim Dravogradom.
Što se tiče dostupnosti javnosti, slikovnicu su dobili učenici nižih razreda škola koje sudjeluju na projektu, a osim toga, slikovnica je dostupna kod mene, tako da, ukoliko ima zainteresiranih, javite se preko društvenih mreža ili na 099 261 7450 i svima ćemo osigurati njihov primjerak.
Je li to vaš prvijenac ?
–Iako oduvijek volim pisati i uvijek sam po naravi više bio „društvenjak“ nego „prirodnjak“ ovo je moj prvijenac. Do sada sam više pažnje davao novinarskom pisanju pa sam tako napisao mnogo članaka vezanih uz košarku, ljude oko sebe i slično, no moram priznati da mi pozitivna iskustva ljudi koji su pročitali „(Ne)sreću u Dravogradu” daju motivaciju da se možda još koji put okušam u istom žanru. Vidjet ćemo…
U nastajanju slikovnice neizostavnu ulogu je imala i vaša supruga Kristina?
-Njezina uloga, osim što mi je kao i uvijek bila vjetar u leđa i podrška, u ovom je slučaju bila i presudna. Kao što sam već i rekao, upravo ona je glavni pokretač ideje o slikovnici i glavna motivatorica da je napišem.
Nešto o ilustracijama i njihovoj autorici ?
-Ilustracije su djelo vrsne ilustratorice Karin Tancel koja je struku izučila na Filozofskom fakultetu u Rijeci gdje je studirala Likovnu kulturu da bi kasnije svoj talent brusila na Scuola del Fumetto u Milanu gdje je živjela i radila nekoliko godina. U svom radu specijalizirala se upravo za dječju ilustraciju te se njezini radovi mogu vidjeti u brojnim udžbenicima i slikovnicama. Neizmjerno sam joj zahvalan što je mojim likovima udahnula život i što je ovu slikovnicu učinila stvarnom. Našalio sam se da bi bez slika ovo bila samo obična -”vnica”.
I da, snovi, pa makar ih i ne sanjali, ponekad zaista postanu stvarnost. Vaša je zanimljiva misao. Dopunite je…
-Ponekad ni ne znaš da imaš neki san dok ga ne ostvariš. Upravo tako je bilo i s ovom mojom slikovnicom. Zaista nisam nikad ni sanjao da ću napraviti nešto slično, no kad je slikovnica bila završena, shvatio sam da je to zapravo jedan ostvareni san kojega nikad nisam ni sanjao… – rekao je za kraj, a mi smo mu poželjeli još puno takvih “snova”.