TRNAVA I MURA SE SPOJILE U VELIKU VODENU MASU

FOTO Da obrambeni nasip prošle godine nije podignut za 1 metar, Goričan bi plivao!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Jučer (19. svibnja 2023. godine) u poslijepodnevnim satima, na saziv načelnika Goričana Emanuela Sinkovića, sastao se Stožer civilne zaštite Općine Goričan. Vodostaj rijeke Mure dosegao je čak 456 cm u 8.30 sati ujutro, a na 460 cm proglašavaju se izvanredne mjere od poplave. U 15 sati vodostaj se konačno snizio na 449 cm, a velika vodena masa uz Goričan ipak zahtijeva veliki nadzor.

– S Hrvatskim vodama aktivno smo pratili vodostaj i prije tjedan dana premjestili smo i stroj za punjenje vreća, tako da je sve spremno. Hvala bogu, prošle godine rekonstruiran je nasip na Muri, a radovi, u vrijednosti od 40 milijuna kuna, kojeg su financirale Hrvatske vode iz vlastitih i EU sredstva, završeni su prošle godine. U prosjeku se nasip digao za 1 metar. Da toga nije bilo, voda bi se izlila… Maksimum je 540 metara. U Goričanu smo dobro prošli, najvjerojatnije nemamo ni nekih većih šteta na poljoprivrednim površinama. U trenutku poziva bio je vrhunac vodenog vala, no kako nismo sigurni što će biti za vikend, bolje da smo se sastali sada i sve utvrdili te predlažem da obiđemo i sam nasip – rekao je načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković.

Načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković

Sastanku su, među ostalim, prisustvovali i načelnik Stožera civilne zaštite Općine Goričan Davor Horvat, predstavnici Hrvatskih voda Ivica Mustač i Goran Martinez, voditelj Službe za civilnu zaštitu Čakovec Ladislav Söke, predstavnik HGSS-a Miodrag Novosel, predsjednik DVD-a Goričan Christijan Plakalović, vodočuvar Hrvatskih voda za Donje Međimurje Mario Harmicar i dr.

Ivica Mustač iz Hrvatskih voda

Godine 2014. smo imali scenarij u kojem je bila visoka voda u Muri i ujedno u Trnavi, koja je bila jako visoka, slično kao danas, i imali bismo probleme da nije podignut nasip. Cijela masa vode na području općine Goričan je sad bila u maksimumu i mislimo da ne bi trebalo biti više problema – rekao je Ivica Mustač, voditelj VGI-ija za mali sliv Trnava iz Hrvatskih voda – uspostave Čakovec.

Glavni murski nasip je nadvišen za jedan metar i trenutno nema problema na njemu. Primijećena su lagana procjeđivanja, ali to je neznatno. Sifon na početku nasipa Trnave funkcionira. To je cijevni element ispod vodotoka Trnave koji drenira svu vodu koja se skuplja u zaobalju. Nadam se da će se voda sada prije povući nego što je to bilo 2014. godine. Redovne su mjere, ljudi su stalno dežurni na terenu, imamo dvije dionice obrane od poplave, dva rukovoditelja, dva zamjenika i vodočuvare koji su prisutni kroz izmjenu dežurstva 24 sata i tu ne bi trebalo biti problema – dodao je Goran Martinez, rukovoditelj obrane od poplave za područje 31 iz Hrvatskih voda.

Spojene Mura i Trnava

– Od 100 članova DVD-a Goričan, 45 ih je operativno aktivno i 24 sata spremno, strojeve imamo, tu je i čamac, imamo suradnju sa Međimurskom županijom – rekao je predsjednik DVD-a Goričan Christijan Plakalović.

– Vatrogasci su jedna od najbitnijih karika, uvijek prisutni na terenu i spremni pomoći i moramo im zahvaliti  – dodao je načelnik Sinković.

– Stupanj obrane od poplava neće doći do izvanrednog stanja jer je vodostaj počeo padati. Ukoliko ne bude nikakvih novih padalina, ne očekujemo probleme – zaključio je Ladislav Söke, voditelj Službe za civilnu zaštitu Čakovec.

Ekipa je obišla i područje nasipa i vidjela kako su se Trnava i Mura spojile u ogromnoj masi vode, a zatim do Izletišta Zelengaj, gdje voda trenutno stoji doslovno do terase sa stolcima, a posjetitelji do objekta dolaze preko dasaka postavljenih na poplavljenoj livadi.

Izletište Zelengaj

Pogledajte kako to sve izgleda u našoj fotogaleriji!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još