KONFERENCIJA NA MEĐIMURSKOM VELEUČILIŠTU

Koja su znanja i vještine potrebni za poslove budućnosti?

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Međimursko veleučilište Čakovec danas je bilo domaćin konferencije pod nazivom „Primjenjivost znanja i vještina za poslove budućnosti“. Okupljenim studentima o tome su govorili predstavnici Međimurskog veleučilišta, Hrvatske udruge poslodavaca, HBOR-a i Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Dekan Međimurskog veleučilišta doc.dr.sc. Igor Klopotan naglasio je kako je veliki broj njihovih završenih studenata pronašao zaposlenje diljem Europske unije što je, prema njegovim riječima, pokazatelj kvalitete i znanja koja se prenose studentima.

-Nalazimo se u našem Centru održivog razvoja, vrijednom 1,6 milijuna eura, gdje su smješteni laboratoriji Biokemije okoliša, Održivog razvoja, Primijenjene automatike i Proširene stvarnosti. Time je, kroz rad ovog centra, osigurana istraživačko-razvojna infrastruktura koja će poslužiti za provedbu temeljnog industrijskog istraživanja i eksperimentalnog razvoja i obrazovanja, istakao je Klopotan spomenuvši i partnerstvo u projektu formiranja Regionalnog znanstvenog centra za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području vrijednom 2,9 milijuna eura.

-Bili smo partner i u izradi kvalifikacijskog okvira za Studij računarstva gdje smo se bavili novim tehnologijama i zanimanjima budućnosti. Znamo da se najbrže razvijaju tehnička zanimanja i tu moramo biti brzi kako bismo odgovorili na sve izazove današnjice, rekao je Klopotan uputivši studentima poruku o važnosti cjeloživotnog obrazovanja.

-Našim studentima dajemo temelje, ovdje ćemo ih podučiti kako učiti i gdje tražiti informacije, a nakon toga iznimno je važno da idu ukorak s vremenom, zaključio je Klopotan.

O znanjima i vještinama potrebnima za zanimanja budućnosti govorila je i doc.dr.sc. Gordana Nikolić, predsjednica Udruge poslodavaca u obrazovanju Hrvatske udruge poslodavaca.

-Situacije na tržištu rada toliko se brzo mijenjaju da je veliko pitanje u kojoj će mjeri ono što planiramo danas biti važno i korisno sutra. U svakom slučaju naglasak je na digitalnim i, prije svega, „zelenim“ vještinama. Činjenica je da se u Europskoj uniji rade istraživanja i pokušava se sagledati koje su vještine neophodne zaposlenicima danas i onima koji dolaze sutra. U svakom slučaju pred nama je vrlo izazovno razdoblje, smatra Nikolić.

Gordana Nikolić

Član Gospodarskog savjeta Međimurskog veleučilišta i koordinator područnih ureda HBOR-a Tomislav Marković naglasio je značaj povezivanja s gospodarstvenicima i njihovog aktivnog uključivanja u obrazovni sustav.

-Gospodarstvenici su posebno zainteresirani dati svoj doprinos razvoju visokog obrazovanja u Međimurju i cijeloj Hrvatskoj, pa smo kroz dijalog ustanovili da želimo i trebamo razvoj studijskih programa u STEM području poput strojarstva, automatizacije, robotike i srodnih područja, naveo je Marković.

Tomislav Marković

Nakon uvodnih izlaganja načelnica Sektora za tržište rada Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Irena Bačelić prezentirala je individualne račune za učenje, nakon čega je uslijedila panel rasprava: „Obrazovanje budućnosti, primjenjivost znanja i vještina za poslove budućnosti“.

Irena Bačelić
- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još