ŠTO RADITI POD STARE DANE?

Umirovljeničke dane provode u svom rodnom Međimurju i rasturaju u – visećoj kuglani!

Autor: Hana Batcha Frančić Foto/Video: Hana Batcha Frančić
- Advertisement -

Umirovljenici i prijatelji Katarina Jurčec (77) iz Otoka i Stjepan Kolarić (81) iz Oporovca, jučer prijepodne (27. travnja 2023. godine) mirno su pili kavicu te bacali kuglu na čunjeve u sklopu aktivnosti Sportske sekcije Udruge umirovljenika Prelog, ne sluteći da će u završiti na portalu Medjimurski.hr, ali eto ih! Razlog je taj što im nema ravnog u sportu zvanom ‘viseća kuglana’, oni su najbolji i uvijek sruše najviše čunjeva iz najmanje pokušaja.

Dragutin, Katarina i Stjepan

Katarina i Stjepan čunjeve ruše u prostorijama Udruge umirovljenika Prelog te, za toplijih vremena, u ribičkom domu u Otoku, a sretni su, kažu, što su članovi te udruge, a kako oko dvije godine, za vrijeme korone, nisu imali nikakvih aktivnosti, jedva dočekali da to opet živne i da nadoknade razdoblje mirovanja.

Katarina i Stjepan

Katarina je po struci trgovkinja, no prije mirovine godinama je radila jedan plemenit, za naše krajeve pomalo neobičan posao.

Katarina Jurčec

Vreći sam se nanosila da me skoro vrag zel! Radila sam u Hrvatskoj kao trgovkinja, a zatim u Njemačkoj kao njegovateljica bolesnika nastradalih u prometnim nesrećama – kaže.

Odakle joj sportski duh, s obzirom na to da je najbolja žena u disciplini viseće kuglane, pitali smo se, no kaže da se u životu nije posebno bavila sportom, već samo u sklopu njege bolesnika, s kojima je pješačila i sudjelovala na sportskim igrama.

Otkako joj je umro muž, prije 13 godina, Katarina se vratila u Hrvatsku. Ima sina, sedemero unuka te praunuka, kaže, koliko ne može niti izbrojati.

Stjepan Kolarić

Stjepan je više od nje bio sportski tip. Dvadeset godina trenirao je gađanje zračnom puškom u Zagrebu, gdje je proveo glavninu svog radnog vijeka, radeći kao skladištar u raznim tvrtkama. Ima sina i kćer, udovac je već 12 godina, a iz Zagreba se vratio u Oporovec prije 9 godina te je sretan da umirovljeničke dane provodi u svom rodnom kraju.

Dragutin Antonović

‘Viseću kuglanu’ Udruge umirovljenika Prelog vodi Dragutin Antonović iz Preloga, a Sportska sekcija te udruge ima i niz drugih aktivnosti: tu su i streljaštvo, bacanje kolutova, mini košarka, pikado, kartanje, šah, kartanje, fitnes, nordijsko hodanje… Teško je sve i pobrojati!

– Pozivamo i ostale umirovljenike da nam se pridruže u druženju i sportskim aktivnostima, koje su laganije i prilagođene osobama starije životne dobi! – rekao je Dragutin, umirovljenik koji se za mladih dana bavio nogometom i kuglanjem, no nakon ozljeda u obje aktivnosti (nogomet – koljeno, kuglanje – kičma), prebacio se na ‘viseću kuglanu’. A iako izgleda jednostavno, naglasio je, bacanje viseće kuge zahtijeva korištenje mozga. Svakako, želite li biti najbolji u tome!

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još