KONFERENCIJA „MEĐIMURJE – ZELENA DESTINACIJA“

Međimurje kao održiva, zelena turistička destinacija prednjači u Hrvatskoj

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Danas je u čakovečkom hotelu Castellum održana konferencija na temu „Međimurje – zelena destinacija“. Cilj ovog skupa, održanog u sklopu obilježavanja 30.obljetnice Međimurske županije, bio je predstaviti pozitivnu praksu naše županije u kreiranju Međimurja kao održive, zelene turističke destinacije. Naime, u Europskoj uniji posljednjih godina je naglasak na održivom razvoju ruralnih područja u sinergiji s turizmom, u čemu Međimurje prednjači u Hrvatskoj te je jedina regija u našoj zemlji koja nosi oznaku ugledne udruge Green Destination.

U svom uvodnom obraćanju međimurski župan Matija Posavec naglasio je da se ovogodišnjim Danima Međimurske županije želi obuhvatiti što širi spektar tema kojima se bavimo u našem kraju i zbog kojih smo prepoznatljivi, uspješni i primjer dobre prakse. U tom kontekstu je turizam nezaobilazna tema te je stoga u suradnji s Poslovnim dnevnikom organizirana ova konferencija o održivom turizmu.

-To je tema o kojoj se sve više govori i pridaje joj se sve veći značaj na europskoj i svjetskoj razini. Međimurje je prva hrvatska regija koja nosi prestižnu titulu Green Destination, pa zbog toga smatram da definitivno imamo što reći kako jednu regiju malu površinom, ali iznimno kompaktnu dovesti do te razine na cijelom njenom području. Time se potvrđuje da Međimurje razvijamo ravnomjerno posebno vodeći računa o našoj baštini, povijesti, kulturi, prirodi, enogastronomiji i svim ostalim našim vrijednostima, rekao je Posavec i najavio daljnje korake.

-Ovim smjerom želimo kročiti prema platinastoj nagradi kroz daljnju revitalizaciju naše prirodne i kulturne baštine te u tom okviru očekujemo rezultate natječaja za obnovu dvorca Feštetić u Pribislavcu, uređenje još nekoliko interpretacijskih centara putem natječaja Ministarstva turizma, kao i razvijanje mreže eko muzeja. U Čakovcu se sanira Palača Zrinskih, Svetomarsku čipku želimo uvrstiti na popis Unescove nematerijalne baštine, nastavljamo s projektima zaštite prirode i klimatske neovisnosti te u svemu jačati identitet Međimurja, poručio je međimurski župan.

Ravnatelj Uprave za održivi razvoj i konkurentnost turističke destinacije Slavko Štefičar naglasio je da sve ono što je predviđeno Strategijom održivog turizma do 2030.godine, koju je Sabor RH prihvatio potkraj prošle godine, Međimurje već ima.

-S punom odgovornošću mogu reći da je Međimurje primjer dobre prakse i pokazatelj ostalim regijama kontinentalne Hrvatske u kojem smjeru bi trebali razvijati turizam koji će biti održiv i cjelogodišnji. Certifikat Green Destination veliko je priznanje, posebice uzme li se u obzir da je to tek četvrto u svijetu. Kako bi ovakvu održivost postigli u cijeloj Hrvatskoj Vlada RH je osigurala 1,3 milijarde eura za politike održivosti kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti te će većina tog novca ići u razvoj kontinentalnog turizma, naglasio je Štefičar.

Nakon uvodnih izlaganja konferencija je nastavljena panel diskusijom na temu: Europski Green Deal i hrvatski turizam – kako razvijati hrvatske zelene destinacije. Direktor Turističke zajednice Međimurske županije Rudi Grula održao je prezentaciju o dobivanju Green certifikata, a Sabina Seme, koordinatorica za održivost destinacije STIK Laško predstavila je Zelenu destinaciju Laško kao primjer dobre prakse. Uslijedila je još jedna panel diskusija na kojoj se raspravljalo o turističkom razvoju Međimurja od zelenog brendiranja do prvog regionalnog zelenog certifikata, nakon čega je voditelj Odsjeka za turizam Međimurske županije Marko Puškadija govorio o turističkim potporama u našoj županiji. Završno je dr. Katarina Miličević iz Tourism Laba Zagreb održala radionicu: Green destinations certificiranje za dionike u destinaciji: zašto i kako.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još