Sinoć je u čakovečkom Centru za kulturu održana završna konferencija projekta „Never Forget“. U proteklih godinu dana provodila ga je Židovska općina Čakovec u suradnji s Občinom Lendava i Centrom judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor, uz podršku Međimurske županije i grada Čakovca, te financijsku potporu iz Programa CERV Europske unije.
Predsjednik Židovske općine Čakovec dr. Andrej Pal naveo je brojne aktivnosti koje su partneri proveli u okviru projekta te njegove osnovne ciljeve.

-Ovaj projekt je osmišljen sa željom da sačuvamo sjećanje na naše najmilije, naše sugrađane Židove, koji su zadužili sredine u kojima su živjeli, u kojima su sudjelovali u svim segmentima društvenog života te su bili i ostali utkani u povijest ovog kraja. U bezumnom zločinu Holokausta naši su preci stradali samo zato jer su bili pripadnici druge vjere, drugog svjetonazora. Nažalost, živih svjedoka tog vremena danas je sve manje i zato je potrebno zapisati njihova svjedočanstva, jer bez njih sjećanje postaje mutno, a odgovornost za sjećanje i razumijevanje Holokausta dana je našoj generaciji. Zbog toga je ovaj projekt posebno važan, jer je jednim dijelom posvećen senzibilizaciji nastavnika i profesora koji istinu i sjećanja o Holokaustu trebaju prenijeti svojim učenicima, rekao je dr. Pal.
Ovom skupu prisustvovao je i izraelski veleposlanik Gary Koren koji je u svojem obraćanju izrazio zadovoljstvo provedbom projekta te najavio razgovore o mogućnostima gospodarske i drugih oblika suradnje s našim krajem. Uz njega završnu konferenciju su pratili i veleposlanik Mađarske Csaba Demscak te slovenski veleposlanik Gašpar Dovžan. U ime projektnih partnera govorili su podžupan Občine Lendava Andrej Matjašec i ravnatelj Centra židovske kulturne baštine Sinagoga Maribor Boris Hajdinjak, a prisutnima se obratila i međunarodna koordinatorica Zaklade Guntera Demniga Anne Thomas.

Jučerašnja konferencija bila je jedna od prvih aktivnosti u sklopu jednogodišnjeg predsjedanja Hrvatske Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust. Voditeljica hrvatske IHRA-e Lara Romano je, kao izaslanica ministra vanjskih i europskih poslova, izrazila zahvalnost na mogućnosti da tijekom predsjedanja naša zemlja pruži doprinos zajedničkom radu i suradnji među državama članicama IHRA-e na području obrazovanja, istraživanja i sjećanja na Holokaust te u borbi protiv antisemitizma. S njom se suglasila i članica hrvatskog izaslanstva IHRA-e Snježana Šincek.
Predsjednik Koordinacije židovskih općina u Republici Hrvatskoj Ognjen Kraus izrazio je nezadovoljstvo što su novim prekršajnim zakonom povećane kazne za izvikivanje pokliča „Za dom spremni“ umjesto da je Kaznenim zakonom zabranjen kao i druga ustaška obilježja kojima se iskrivljava povijest i ne priznaju žrtve i koncentracijski logori.
-Došlo je čak i do toga da su tri saborska zastupnika u Saboru RH izvikivala taj poklič. I to se događa i to je isto tako Hrvatska. To je na tragu jačanja antisemitizma u cijeloj Europi, pa se posljednjih godina iz Engleske i Francuske iselilo preko 20.000 Židova. Sve dok ne počnemo govoriti istinu o onome što je bilo i što je, nema budućnosti, poručio je Kraus.

Uoči jučerašnje završne konferencije na šest adresa u središtu Čakovca postavljeno je 28 Kamena spoticaja. Na to se osvrnula i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini.
– Projekt “Never forget” provodio se u mnogim europskim gradovima, te današnje generacije podsjeća da su u njihovim gradovima nekad živjeli ljudi, kojih više nema. Spotičući se na postavljene kamene, spotičemo se na vlastitu savjest i tamne stranice povijesti. Ali oni nisu postavljeni kako bi optuživali, već da bi podsjećali i učili. Podsjećali na one koji su na silu odvedeni iz svojih domova i ubijeni, a nove generacije učili o njihovoj povijesti, pa mi je izuzetno drago što je ovdje toliko mladih, naših školaraca i studenata, naglasila je Cividini.
Međimurski župan Matija Posavec istakao je kako je Holokaustom nanesena golema šteta Međimurju s obzirom na zapažen trag koji su u razvoju gospodarstva, kulture, sporta i drugih djelatnosti ostavili pripadnici židovske zajednice.
-Osoba je zaboravljena kada se zaboravi njeno ime. Zato su današnje polaganje Kamena spoticanja i ova završna konferencija još jedna prilika da zaboravu otmemo svaku pojedinačnu žrtvu tog neljudskog zločina i odamo joj najdublje poštovanje. Spomenute aktivnosti, kao i brojne druge provedene u našem kraju potvrđuju da želimo biti dio jednog civiliziranog i uljuđenog svijeta koji uspješno polaže ispit čovječnosti i koji aktivno svjedoči nesebičnu brigu za bližnjega šaljući poruku da baš nikada ne smijemo zatvarati oči pred izljevima mržnje prema pripadnicima druge vjere ili nacionalnosti, podvukao je Posavec.

U okviru projekta objavljena je knjiga „Samo broj“ u kojoj autorica Mirjam Despinić Biškup prenosi potresna svjedočanstva šestero čakovečkih Židova čije su obitelji stradale u Holokaustu. Uz promociju knjige, sinoć je prikazan i istoimeni dokumentarni film. Održana je i prezentacija studijskog putovanja u koncentracijski logor Auschwitz-Birkenau o čemu je govorio predsjednik Aktiva nastavnika povijesti osnovnih škola Međimurske županije Ivan Vuk.
U glazbenom dijelu programa nastupili su Mješoviti pjevački zbor „Eliam“ Čakovec te kantor Nikola David uz klavirsku pratnju Marka Šanteka.