Sutra (subota, 12.lipnja) prijepodne započinje veliki okršaj na Ibleru. Nemajte straha, životi nisu ugroženi, ali bi po završetku sjednice Glavnog odbora SDP-a kod stranačkog “OK korala” mogao ostati popriličan broj političkih mrtvaca. Dapače, moglo bi ih biti toliko da poraženi, bez obzira koja strana ostane u minusu s glasovima, izađu ili čak budu izbačeni iz stranke i osnuju novu ili se pridruže nekim već postojećima poput Možemo na primjer.
Što ishod okršaja znači za međimurski SDP kojeg u Glavnom odboru zastupaju Andreja Marić, Mirjana Murk, Mladen Novak i Ivica Perhoč? Ukoliko većina od 103 člana tog tijela potvrdi prijedlog nacionalnog Predsjedništva stranke doći će do ozbiljnog miješanja karata i za SDP-ovim stolom u Međimurju. To bi, prije svega, značilo da će povjerenik stranke do unutarstranačkih izbora biti novi načelnik Općine Nedelišće Nikola Novak. Za portal medjimurski.hr on je već potvrdio spremnost preuzimanja te dužnosti, pri čemu je naglasio da ga u tome podupiru i preostala dvojica SDP-ovih pobjednika na nedavnim lokalnim izborima, načelnici Općina Sveti Juraj na Bregu i Štrigova, Anđelko Nagrajsalović i Stanislav Rebernik. Ostaje vidjeti u kojem bi smjeru ovaj trijumvirat vodio stranku i bi li se netko od njih kandidirao za mjesto predsjednika županijske organizacije na predstojećim unutarstranačkim izborima, iako kandidata za tu poziciju nikako ne nedostaje.

Odlukom o raspuštanju vodećih tijela međimurskog SDP-a Peđa Grbin i Siniša Hajdaš-Dončić elegantno bi se riješili sadašnjeg predsjednika županijske organizacije stranke Mladena Novaka. Spomenuti dvojac, međutim, zajedno s Novakom dijeli veliki dio “zapovjedne odgovornosti” za katastrofalan izborni rezultat stranke u Međimurju. Osim trojice spomenutih načelnika SDP je izgubio sve ostalo, između ostaloga i Grad Čakovec koji je bio njihova neosvojiva utvrda punih 20 godina, a baš ništa novoga nije osvojio. Na izborima za župana njihov je kandidat završio iza HDZ-ovog, a lista postigla najslabiji rezultat otkako je izbora, osim 1997.godine kada su na izbore izašli sami. Grbin i Hajdaš-Dončić pogriješili su još prije godinu dana kada su propustili napraviti reda u stranačkoj organizaciji duboko podijeljenoj unutarstranačkim sukobima. Većina članova županijskog Predsjedništva tada je tražila odlazak predsjednika Novaka i raspuštanje organizacije, s čime se slagao i dio članova Županijskog odbora. Sve to je, zapravo, bila kulminacija sukoba u međimurskom SDP-u začetih još 2012.godine kada je Zoran Milanović raspustio županijsku organizaciju. Dok je na nacionalnoj razini bjesnio sukob Milanovićevaca i Bernardićevaca u Međimurju je podmetanje klipova vlastitim kandidatima na izborima otada, manje-više kontinuirano, trajalo sve do danas i uvijek je netko vraćao stare račune. Baš kao i njihovi prethodnici, Grbin i Hajdaš odlučili su ne talasati i pustiti da se situacija smiri što je, naravno, bila nemoguća misija. Iako to nikada neće priznati, njih dvojica zasigurno žale i zbog pogrešnih procjena u razgovorima sa županom Posavcem o mogućoj suradnji na lokalnim izborima. Sve to dalo je vjetar u leđa Mladenu Novaku koji je u posljednjih godinu i pol dana otvoreno stao na stranu HDZ-a u polemikama oko stanja u Županijskoj bolnici, a mandat predsjednika Županijske skupštine završio je prozivajući župana Posavca, s kojim je osam godina bio u koaliciji ili programskoj suradnji kako mu već drago, za političku korupciju. Grbin i Hajdaš-Dončić sve to su šutke promatrali, a kada političari prestanu odlučivati onda umjesto njih to učine birači koji su nedavno jasno rekli što misle o svemu tome. Zanimljivo je, nakon svega, da se Novak, kao dosadašnji predsjednik Županijske skupštine, nije u četvrtak pojavio na konstituirajućoj sjednici, a indikativno je da je za potpredsjednika Skupštine iz redova SDP-a izabran Mario Medved.

Ne treba biti veliki analitičar kako bi zaključili da je težak poraz SDP-a na izborima u Međimurju drastično pokazao koliko je prijedlog Predsjedništva stranke o raspuštanju međimurske organizacije debelo zakasnio. Koliko pravovremena reakcija može biti važna pokazao je i primjer Općine Nedelišće. Iako je tamošnja organizacija stala iza kandidature Nikole Novaka takvu odluku nije podržavao Mladen Novak, ali tada je Zagreb presjekao. I pogodio. Ali i promašio u svemu ostalome. Pitanje je bi li i sada napravili rez, ali druge mogućnosti nije bilo, jer se u danima nakon izbora nitko iz ovdašnjeg SDP-a nije oglašavao, analizirao razloge poraza ili tražio, odnosno preuzimao odgovornost. Tako se naposljetku oglasila centrala s Iblera i odlučila napraviti ono što je trebalo učiniti mnogo ranije.
Naravno, u svemu ovome treba razmotriti i mogućnost da prijedlozi Predsjedništva sutra ne dobiju većina. Koliko god većina SDP-ovaca bila uvjerena da je to nemoguće, takav bi rasplet praktički značio izglasavanje nepovjerenja sadašnjem vodstvu i doveo do potpunog kaosa u stranci. Na lokalnoj razini vratio bi Mladena Novaka u političku orbitu te, vjerojatno, doveo do konačnog raskola stranke i u Međimurju koji, ni u suprotnom slučaju, nije isključen. U SDP-u se, međutim, kao i u ostalim strankama, nezadovoljnici brzo priklanjaju pobjednicima, pa je za očekivati da će se sadašnja trusna situacija brzo primiriti.
Tako će, nakon svega, ubrzo ključno postati pitanje tko će preuzeti stranku u Međimurju. Mogućnost predsjedničke kandidature Nikole Novaka i ostale dvojice SDP-ovih načelnika već smo spomenuli. Veliko je pitanje, međutim, hoće li se, zauzeti operativnim radom u svojim općinama, odlučiti za zahtjevnu dužnost ponovnog građenja stranke u našem kraju koliko god im izborne pobjede daju puni legitimitet za to. Mario Medved i Stjepan Kovač sada na plećima nose teret izbornog poraza, ali izgubio je i Novak prije 4 godine na županijskima, pa dobio na unutarstranačkima. Osobno me ne bi iznenadila ni Novakova ponovna kandidatura, osim ako ga stranka sama ne eliminira, ali ako se to desi biti će zanimljivo vidjeti s kakvim će obrazloženjem to učiniti. Ranije se nagovještavala i mogućnost predsjedničke kandidature Boške Ban-Vlahek, ali se, u posljednje vrijeme, takva mogućnost rjeđe spominje te se ispod glasa kalkulira hoće li, uopće, ostati u starome jatu. Kao i uvijek u SDP-u jedino je sigurno da ništa nije sigurno, ali nakon sutrašnje sjednice stvari će i u međimurskom SDP-u ubrzo postati mnogo jasnije.
