E-Potpis i E-Pečat zamjenjuju fizički potpis i pečat, time se može koristiti 1,73 milijuna građana koliko je ih je trenutno u sustavu e-Građani, ali i svi ostali, pri čemu je Gršić naglasio i da e ili digitalni potpis vrijedi samo u digitalnom okruženju, ali ne i kada se papir isprinta, piše Poslovni dnevnik.
Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva (SDURDD) predstavio je u utorak novu platformu s elektroničkim uslugama e/m-Potpis i e/m-Pečat, koje su dostupne svim građanima, državnim tijelima i poslovnim subjektima putem sustava e-Građani ili izravno na toj platformi.
Na platformi je trenutno 641 javna i državna institucija koje koriste te usluge u radu, rekao je na obilježavanju završnice projekta državni tajnik SDURDD-a Bernard Gršić.
Oznaka e/m za elektroničke usluge znači da se njima može pristupiti i koristiti i putem mobilnih telefona, a te usluge i platforma razvijene su u sklopu projekta “Uspostava platforme s elektroničkim uslugama za e/m-Potpis i e/m-Pečat” koji se provodi od kraja 2018. do ožujka 2023. godine.
“Taj je projekt ‘kotačić’ u mehanizmu digitalizacije javne uprave i dio digitalne transformacije društva, jer se omogućava svim javnim i državnim tijelima digitalni potpis i pečat, što znači i da papiri odlaze u povijest kao i bržu i bolju komunikaciju građana i institucija”, istaknuo je Gršić.
E-Potpis i E-Pečat zamjenjuju fizički potpis i pečat, time se može koristiti 1,73 milijuna građana koliko je ih je trenutno u sustavu e-Građani, ali i svi ostali, pri čemu je Gršić naglasio i da e ili digitalni potpis vrijedi samo u digitalnom okruženju, ali ne i kada se papir isprinta.