U državnom sustavu kronično nedostaje psihologa i kliničkih liječnika, posebno za djecu, upozorila je psihologinja koja radi privatno, a njezini kolege ističu da si malo tko može priuštiti privatnika zbog velikih troškova, piše N1.
Istovremeno, podaci o maloljetničkoj stopi suicida i mentalnih poteškoća ukazuju da je problema sve više, a stručnjaka sve manje.
U pozadini naizgled bezbrižnih hodnika hrvatskih škola, krije se zabrinjavajuća statistika: 53% više djece nego prethodne godine, zvalo je Hrabri telefon zbog suicidalnih misli, a čak 43% ih se samozljeđivalo.
Pedagog zagrebačke osnovne škole Zvonimir Radić zaključuje za N1 da se s djecom nešto događa: “Služba školske medicine radi screening mentalnog zdravlja osmih razreda i oni su nam napomenuli povećan broj djece koja trebaju pomoć i s ozbiljnim problemima. Neki su govorili o samoozlijeđivanju. Zasad nismo dobili dojavu o suicidalnim mislima pokušavamo ih usmjeriti na neke institucije i druge stručnjake izvan škole jer kad imate dva ili tri stručna suradnika na 400 učenika ne možete ih obuhvatiti sve”.
A ovo je primjer škole koja je čak i dobila dozvolu za zapošljavanje psihologinje. No, samo na pripravništvo od godinu dana. Ravnatelj Denis Žvorc kaže – bez psihologa bilo bi još izazovnije. “Kada otkrijemo te neke probleme koji se tiču mentalnog zdravlja, tu moramo uključiti i roditelje. Mi radimo i s roditeljima onda i s djecom, s roditeljima da prihvate da dijete ima problem koji se mora riješiti”.
Sličnu ideju imalo je i ministarstvo koje želi osposobiti 10 tisuća od 80 tisuća učitelja da prepoznaju kako nešto s djetetom u vrtiću i školi nije u redu. U Centru za zdravlje mladih kažu – u redu, ali nedovoljno. Jer na posljedice pandemije smo upozoravali.
Tea Brezinšćak iz Centra za zdravlje mladih kaže: “Unatoč tome što su posljedice sve veće, sustav taj dio ne prati i u situaciji smo da sve nam je teže pružiti djeci i mladima podršku kakva im je doista potrebna. Potreban je veći broj stručnjaka koji se trenutno bore za preopterećenošću jer ne uspijevaju odgovoriti na sve potrebe djece”.