Analitičar mirovinskog sustava i član Savjeta HSU-a Željko Šemper izračunao je kako bi se siječanjsko usklađivanje mirovina trebalo kretati na razini od oko 5,44 posto. Pritom je napomenuo kako će za točan postotak usklađivanja trebati pričekati podatke o prosječnoj bruto plaći isplaćenoj u prosincu, a koji će DZS objaviti tek za mjesec dana, piše mirovina.hr.
Kako je predviđeno Zakonom o mirovinskom osiguranju (ZOMO), usklađivanje mirovina se vrši dvaput godišnje, početkom i sredinom kalendarske godine.
Usklađivanje mirovina određuje se tako da se zbroji stopa primjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi i stopa promjene prosječne bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u prethodnom polugodištu u odnosu na polugodište koje mu prethodi. To se kasnije zbraja po “švicarskoj” formuli u omjeru 70-30 u korist veće stope indeksa rasta, bez obzira radi li se o plaćama ili potrošačkim cijenama.
U ovom slučaju, zbrajaju se stope inflacije i rasta plaća iz zadnjih šest mjeseci 2022. godine sa stopama iz prvih šest mjeseci te godine. Ranije usklađivanje, provedeno u srpnju prošle godine, iznosilo je rekordnih 6,18 posto.
Prema njegovu izračunu inflacija je u prethodnom polugodištu iznosila 6,2 posto, a bruto plaće su rasle svega 2,5 posto, što je s komparativnim podacima iz prvog dijela 2022. dovelo do toga da bi se postotak usklađivanja mogao kretati oko 5,44 posto.
Posebno treba naglasiti da taj postotak usklađivanja nije konačan, jer za točan izračun nedostaje podatak o bruto plaći za prosinac, koju će Državni zavod za statistiku objaviti tek 20. veljače.
Šemper nadalje govori o zakidanju i nepravdi počinjenoj prema svima koji su se umirovili nakon 1. siječnja 1999. godine, datumom kojim je usklađivanje mirovina i započelo, a sve je potkrijepio i tablicom u nastavku. Cijeli tekst pročitajte na mirovina.hr.
