Neizlječive i smrtonosne bolesti i virusi oduvijek su bile prisutne u čovječanstvu. Mnoge od njih iskorijenjene su otkrićem cjepiva i lijekova. Od 2020. godine svijet vodi bitku s novim smrtonosnim virusom, SARS-CoV-2. U nešto više od godinu dana stigla su čak 3 cjepiva kojima su spašeni milijuni života. No, što je s ostalim bolestima koje uzimaju živote tisuća ljudi?
Kako prenosi Index.hr, kada se AIDS kao nova bolest pojavio početkom 80-ih godina, a virus koji ju je izazvao otkriven 1983./1984., bilo je prirodno smatrati da će istraživačka zajednica moći razviti odgovarajuće cjepivo. Na poznatoj konferenciji za novinare 1984. godine, na kojoj je objavljeno da HIV izaziva AIDS, tadašnja američka ministrica zdravstva i socijalnih usluga Margaret Heckler predvidjela je da će cjepivo biti dostupno za dvije godine. Prošlo je 37 godina, a cjepiva nema. Brzina razvoja i distribucije cjepiva za Covid-19 stavlja nepostojanje cjepiva protiv HIV-a u izraziti kontrast.
HIV je razvio sposobnost generiranja i toleriranja mnogih mutacija u svojim genetskim informacijama, a posljedica toga je velik broj varijacija među sojevima virusa, ne samo od jedne do druge osobe nego i kod pojedinca. Uzmimo gripu za usporedbu. Svatko zna da se ljudi moraju cijepiti protiv virusa gripe svake sezone zbog sezonske varijabilnosti soja gripe. Varijabilnost HIV-a kod jedne zaražene osobe premašuje cijelu varijabilnost sekvence virusa gripe tijekom cijele sezone.
Znanstvenici su nedavno pronašli način za dobivanje doživotne zaštitne razine antitijela jednom primjenom. Ova akcija ovisi o virusnom vektoru, odnosno vektoru koji se naziva adenopovezani virus. Kada se vektor primijeni na mišiće, mišićne stanice postaju tvornice koje kontinuirano proizvode snažna široko neutralizirajuća antitijela.
U čemu je problem? Biološke karakteristike koja je HIV razvio čine razvoj uspješnog cjepiva vrlo teškim. Koje su to karakteristike? Prvo i najvažnije je kontinuirano umnožavanje virusa. Jednom kada HIV stane nogom na vrata, gotovo je. Mnoga cjepiva ne štite apsolutno od infekcije, ali mogu ozbiljno ograničiti umnožavanje virusa i bilo koje bolesti koja bi iz toga mogla proizaći. Da bi cjepivo bilo učinkovito protiv HIV-a, vjerojatno će trebati pružiti apsolutnu sterilizacijsku barijeru, a ne samo ograničiti replikaciju virusa.