Oko 90 posto antibiotika troši se izvan bolnica s tim da se oko 75 posto antibiotika troši za infekcije dišnih puteva koje su najčešće uzrokovane virusima. Uzimanje antibiotika pri takvim indikacijama ne pomaže izlječenju, ali potiče razvoj mutiranih bakterija otpornih na antibiotike među bakterijama koje prirodno nastanjuju ljudsko tijelo i okoliš – te se bakterije svakodnevno izmjenjuju među ljudima, a u određenom trenutku mogu uzrokovati infekciju, upozoravaju iz Hrvatskog zavoda za javnog zdravstvo.
🗸 Glavna odgovornost kreće od nas samih, a onda i od zajednice na svim razinama koja daje smjernice ponašanja u racionalnom i ispravnom korištenju antimikrobnih lijekova u humanom, animalnom i biljnom sektoru.
🗸Samoliječenje antibioticima nije odgovorna primjena antibiotika.
🗸Redovito perite svoje ruke i ruke svoje djece, pogotovo nakon kihanja, kašljanja ili prije dodirivanja drugih stvari i ljudi.
🗸Ne uzimajte antibiotike bez prethodne konzultacije s liječnikom koristeći zaostale antibiotike od prijašnjih tretmana i ne nabavljajte antibiotike bez recepta.
🗸Ako u nekom trenutku vama, vašoj djeci ili drugim članovima obitelji zatrebaju antibiotici, oni možda više neće djelovati upravo zbog neodgovornog korištenja u prethodnom razdoblju.
🗸Pogrešna ili nepravilna uporaba antibiotika može uzrokovati otpornost bakterija pri budućem liječenju infekcija.
– Zapamtite: Antibiotici neće djelovati u slučaju prehlade ili gripe – naglašavaju iz HZJZ-a.