Povodom Svjetskog dana šećerne bolesti koji se obilježava svake godine 14. studenog, protekle subote 12. studenog u centru Goričana djelatnice ordinacije opće/obiteljske medicine ambulante u Goričanu, Tonja Haničar dr. med i Petra Farkaš bacc. med. techn. su našim mještankama i mještanima mjerile šećer i krvni tlak te odgovarale na brojna pitanja zainteresiranih mještana kako bi se podigla svijest o šećernoj bolesti.
Ovu vrijednu akciju i inicijativu svojim prisustvom podržali su i načelnik Općine Goričan Emanuel Sinković i predsjednik Općinskog vijeća Petar Baksa.
Svjetski dan šećerne bolesti najveća je svjetska kampanja podizanja svijesti o šećernoj bolesti. Obilježava se od 1991.g. na inicijativu Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) i Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) kao odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti-tihog ubojice modernog doba.
Svjetski dan šećerne bolesti obilježava se 14. studenog na rođendan Fredericka Bantinga koji je zajedno s Charlesom Bestom prije 100 godina uspješno izolirao hormon inzulin, jedan od najvažnijih otkrića u liječenju šećerne bolesti. Otkriće inzulina promijenilo je svijet.
Inzulin je od tada spasio milijune života i smatra se jednim od najvećih medicinskih dostignuća svih vremena. Otkrićem inzulina i njegovom komercijalnom proizvodnjom šećerna bolest od smrtne postala je kronična bolest.
Svjetski dan šećerne bolesti prepoznatljiv je po plavom krugu, simbolu šećerne bolesti. Plavi krug predstavlja jedinstvo globalne zajednice i odgovor na sve veći broj oboljelih od šećerne bolesti.
Prema podacima Međunarodne dijabetičke federacije (IDF) iz 2021. u svijetu od šećerne bolesti boluje 537 milijuna ljudi u dobi od 20 do 79 godina, a procjenjuje se da će taj broj do 2030. godine narasti na 643 milijuna, odnosno na 783 milijuna do 2045. godine. U Europi od šećerne bolesti boluje 61 milijuna odraslih osoba (20 do 79 godina).
– 1 od 10 odraslih (20 do 79 godina) osoba u svijetu ima šećernu bolest
– 1 od 2 osobe sa šećernom bolešću ostaju nedijagnosticirane
– Tri četvrtine osoba sa šećernom bolešću u radnoj su dobi
– 1 od 5 osoba sa šećernom bolešću ima više od 65 godina
– 541 milijuna odraslih osoba (20 do 79 godina) u svijetu, ima poremećenu toleranciju glukoze (IGT) i u visokom su riziku od razvoja šećerne bolesti tipa 2
– svakih 5 sekundi jedna osoba umre od posljedica šećerne bolesti
Većina oboljelih boluje od šećerne bolesti tipa 2 koja se u 80 % slučajeva može spriječiti promjenom životnih navika. Budući da jedan od dvoje oboljelih u svijetu nema postavljenu dijagnozu šećerne bolesti, rano otkrivanje i liječenje su ključni u sprečavanju nastanka komplikacija ove bolesti. Podizanje svijesti o znakovima, simptomima i rizičnim čimbenicima su stoga od velike važnosti za pravodobno otkrivanje šećerne bolesti.
U Republici Hrvatskoj je 2021. godine prema podacima CroDiab-a (Nacionalni registar osoba sa šećernom bolešću) registrirano 327.785 osoba s dijagnozom šećerne bolesti i procjenjuje se da je ukupan broj oboljelih preko 500.000.