Djelomična pomrčina Sunca, kada Mjesec svojom površinom, gledano iz Hrvatske, baca sjenu i u maksimumu pomrčine pokriva oko jednu trećinu Sunca, počela je danas oko podneva, a trajat će 2 sata i 3 minute.
Točnije, Hrvatski astronomski savez izvijestio je da je spektakl na nebu počeo u 11,20 sati, maksimum će dosegnuti u 12,21, a završit će u 13,24 sati.
Pomrčina Sunca nastaje kada se Mjesec ispriječi između Sunca i Zemlje, pa djelomično ili potpuno zakloni Sunce bacajući sjenu na malo područje Zemlje, a Mjesec je tada u fazi mlađaka.
Zadnju značajniju djelomičnu pomrčinu Sunca vidljivu iz Hrvatske mogli smo promatrati 2015. iako se jedna dogodila i 2021. godine s nekoliko posto pokrivenosti, odnosno bila je jedva zamjetljiva.
Sljedeća djelomična pomrčina Sunca iz Hrvatske će se moći vidjeti 2025. godine.

