Uoči sutrašnjeg (22.09.) Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama danas je u Scheierovoj zgradi u Čakovcu održana javna tribina pod nazivom „Nasilje nad ženama“.
Organiziralo ju je Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Grada Čakovca, u suradnji s Centrom za socijalnu skrb Čakovec, Podružnicom Obiteljskog centra Čakovec, Policijskom upravom Međimurskom, Domom za žrtve obiteljskog nasilja “Sigurna kuća” Čakovec i Koordinacijom za ljudska prava Međimurske županije. Uoči početka tribine na čakovečkom Trgu Republike postavljen je i prigodni štand kraj kojeg je provedena i akcija „Fotkanjem protiv nasilja“ s ciljem jasnog odašiljanja poruke o nultoj stopi tolerancije na nasilje.
Javnu tribinu vodila je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, a u njenom radu sudjelovale su i čakovečka gradonačelnica Ljerka Cividini, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Međimurske županije Sonja Tošić Grlač, zamjenica predsjednice Općinskog suda Čakovec Spomenka Zanjko Kolman te mnogi drugi.

Uoči tribine Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić rekla je kako posljednjih mjesec dana gotovo kontinuirano govorimo o rodno uvjetovanom nasilju.
– Gotovo svakog dana, nažalost, govorimo o nasilju nad ženama, femicidu, razlozima zbog kojih su žene ubijene i zbog čega u posljednjih nekoliko mjeseci imamo već 12 ubijenih žena. Sve te žene su ubijene od njima bliskih muških osoba, pri čemu treba istaći kako se posljednjih godina trendovi mijenjaju i sve češće počinitelji postaju sinovi, a u manjem postotku sadašnji ili bivši intimni partneri žrtvi, istakla je Ljubičić rekavši da bi trebalo provesti dublje istraživanje zbog čega dolazi do takvih promjena u tim sociološkim odnosima.
Rodno uvjetovano nasilje u Hrvatskoj je kontinuirani problem koji, međutim, postoji i globalno.
– Danas je u Hrvatskoj svakih 15 minuta jedna žena izložena fizičkom nasilju. Razloge treba tražiti i u tome što je odnos kazni prema počinitelju toliko blag da žrtve ne dobivaju dovoljnu zaštitu institucija. Zato ne čudi što žrtve nasilja u pravilu govore da su očekivale mnogo veću pomoć i zaštitu nadležnih službi. Na taj se način stvara određeni otpor i nesigurnost drugih žrtava da prijavljuju nasilje, odnosno prijavljuju ga tek kada postane brutalno i prelazi u sferu kazneno-pravnog procesuiranja, rekla je Ljubičić naglasivši da je u posljednjih 10 godina tri puta porastao broj prijavljenih kaznenih djela, a prepolovio se broj prekršajnih.

Komentirala je i najavljenu inicijativu Ministarstva pravosuđa o obveznom slanju obiteljskih nasilnika u zatvor.
– Mi možemo i moramo mijenjati zakone, ali ono što kontinuirano trebamo raditi je da postojeće zakone trebamo znati primijeniti, poručila je Ljubičić.
Na stanje u ovom segmentu na području Međimurja osvrnula se ravnateljica čakovečkog Centra za socijalnu skrb Alenka Bilić.
– Stanje je jednako žalosno kao i ranije, odnosno već se godinama stalno vrte jedne te iste stvari. Bolje je što dobivamo sve više alata za prevenciju takvog ponašanja. Osim toga radi se o problemu koji je odavno izašao iz sfere kućnog problema i postao javno-zdravstveni i javno-socijalni problem, rekla je Bilić.
Govorilo je i o mogućnostima postupanja djelatnika Centra u takvim situacijama.
– U takvim situacijama mi omogućavamo zbrinjavanje u sigurnim kućama ukoliko žrtva nasilja to zatraži. Jednako tako pokušavamo pomoći obiteljima sa svim vrstama savjetovanja i upućujemo roditelje u Obiteljski centar radi daljnjih, ozbiljnijih savjetovališnih postupaka. Djelujemo i preventivno, jer naši djelatnici su osposobljeni procijeniti može li postojeća situacija eskalirati, istakla je Bilić.
Policijski službenik Odsjeka za javni red i sigurnost Policijske uprave međimurske Mladen Zadravec također je govorio o broju slučajeva nasilja nad ženama u našem kraju.
– Broj konkretnih slučajeva je posljednjih godina otprilike isti, uz određeni blagi porast. Mi smo, kao policija, na raspolaganju 24 sata za poduzimanje prvih hitnih mjera, od same dojave nasilja u obitelji do provođenja svih potrebnih aktivnosti. Ponekad je to otežano zbog raznih okolnosti, ali nas to ne sprječava postupati u skladu sa zakonskim odredbama, rekao je Zadravec.