RAZGOVOR S POVODOM

Čakovčanka Nikolina Babić, ambiciozna predsjednica koja je unijela revolucionarne promjene u hrvatski tenis!

Autor: tportal.hr Foto/Video: Mario Ćuži/HTS
- Advertisement -

Nikolina Babić, ambiciozna predsjednica Hrvatskog teniskog saveza, kojem je na čelu od 2018. godine, u razgovoru za tportal istaknula je da je osobito ponosna na to što je tijekom njezina mandata osvojen Davis Cup, kao i dvije olimpijske medalje, zlato i srebro u parovima. Ali najveću pobjedu nje i suradnika predstavlja sve veći broj djece koja se bave tenisom.

Zlatnim slovima u povijesti svjetskog tenisa ostat će upisano to da je Davis Cup reprezentacija Hrvatske zadnja koja je osvojila to natjecanje po starom formatu. Povijest tenisa tako je ispisana u francuskom Lilleu 2018. godine, jer ipak je riječ o najstarijem momčadskom natjecanju na svijetu. A baš te godine, nedugo prije slavlja u Lilleu, predsjednica Hrvatskog teniskog saveza postala je Nikolina Babić, Čakovčanka koja je magistrirala na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, a ljubav prema tenisu gaji od malih nogu. Odmah po dolasku na čelno mjesto Saveza unijela je i neke revolucionarne promjene o čemu je detaljno pričala za tportal.

Na pitanje otkada traje njezina ljubav prema tenisu Babić je za tportal sa smiješkom i velikim zadovoljstvom odgovorila:

– Ljubav prema sportu i tenisu postojala je uvijek, a pogotovo jer je moj suprug bio igrač i postao je teniski trener. Kasnije je naše troje djece treniralo tenis. Ukupno sam vezana uz tenis 30 godina, provela sam prekrasne godine na teniskim terenima i u klubovima te mi je drago da je od njih došla inicijativa da se kandidiram za predsjednicu Hrvatskog teniskog saveza.

Kada ste postali predsjednica Hrvatskog teniskog saveza, imali ste nekoliko želja. Željeli ste podići rad Saveza na višu razinu te realizirati program da se djeca vrate na teniske terene.

– Vezano za to kako vratiti djecu na teniske terene, mogu reći da smo u ove četiri godine napravili puno preduvjeta da to i ostvarimo. Krenuo je program Tenis u školama i u posljednje dvije, tri godine podižemo sve to na višu razinu. Cilj je da što više djece počne igrati tenis. Znači, organizacija turnira za djecu od osam, devet i 10 godina je vrlo dobra i sve je više djece. Naravno, tu je i novi sustav natjecanja, koji smo promijenili nakon 30 godina, a to znači da svako dijete može igrati više mečeva s trećim rangovima koji su regionalno okrenuti kako djeca ne bi trebala daleko putovati te samim time roditelji imati visoke troškove. Želja nam je da što više djece počne igrati tenis te da ostanu u njemu kao klupski i momčadski igrači.

U kojem smjeru ide hrvatski tenis i što nedostaje Hrvatskoj da bi izbacila još više vrhunskih igrača?

– Za vrhunski tenis potrebno je imati pravi program. Iako smo uveli mnoge programe i neke promjene – a tu mislim na juniorski tenis, što je izuzetno bitno – važno je zadržati što više naših trenera u Hrvatskoj. A za tako nešto potrebna je infrastruktura kako bi se ti programi mogli i odvijati.

‘Tenis jest skup sport, ali ne mora tako biti’

Tenis jest skup sport, ali ne mora tako biti. Važne su osnove igranja, zbog čega je uveden projekt Tenis u školama, te bi od 12. do 14. godine to trebala biti igra, rekreacija i u neku ruku uvođenje djece u sport. No određeni postotak djece ispliva u vrhunske igrače koje, ako se sve poklopi, čeka vrhunska profesionalna karijera. Uostalom, baš svatko od njih može se baviti tenisom kao rekreativac. To mora biti cilj svima nama. Također nam je cilj regionalan razvoj tenisa kako bi cijela Hrvatska bila pokrivena, a novim Zakonom o sportu moći ćemo puno toga napraviti po tom pitanju. Naime sport u županijama financirat će država, što će doprinijeti ravnopravnom razvoju, s naglaskom na djecu koja moraju imati iste uvjete u svim dijelovima Hrvatske. To nam je velika želja, a tu je ključan razvoj infrastrukture jer se tako održava zdrava nacija i stvaraju nove generacije s dobrim radnim navikama. A tu je i zdrav pristup samom sportu.

CIjeli tekst pročitatje na tportal.hr.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još