Sve je izglednija opcija kako će bazeni diljem zemlje zatvoriti svoja vrata najesen zbog velikih cijena energenata, iako službenih informacija još nema, prenosi Danica.hr.
Tijekom prošle godine, primjerice, Bazeni Cerine u Koprivnici ostvarili su prihod u iznosu od 4,6 milijuna kuna, a ukupni rashodi dosegnuli su gotovo 6 milijuna kuna. Ostvaren je, dakle, gubitak u poslovanju u iznosu od 1,4 milijuna kuna.
Mogu li gradski bazeni nastaviti raditi i kad im cijena struje i plina skoči za najmanje četiri-pet puta? Nema šanse. Nema tog viška novca u gradskom sustavu koji može pokriti nastalu razliku u prihodima i rashodima. A od države se lokalne jedinice nemaju baš čemu nadati.
Da je situacija doista vrlo ozbiljna, čak dramatična, pokazuje i informacija da se među županijama pojavila ideja da škole uvedu online model nastave kako bi se uštedjelo na režijama. Ta je ideja, zasad, odbačena kao radikalna.
Slična je situacija i sa školskim sportskim dvoranama, pogotovo u terminima kad ih koriste rekreativci i brojni sportski klubovi i udruge. Teško je očekivati da će poslijepodne i navečer, nakon završetka nastave, i dalje trošiti struju i grijanje.
Ako smo zbog epidemije Covida imali „novo normalno“ s maskama, distancom, svakodnevnim testiranjima i dezinfekcijama, od jeseni bismo mogli imati „staro normalno“. Odnosno „povratak korijenima“ – grijanju na drva, večerama uz svijeće, spavanju u odjeći.