Okosnica svih kreativnih aktivnosti Udruge za sindrom Down Međimurske županije je projekt „Dobar kao Down“. Radi se o projektu koji se provodi u sklopu programa udruga koje djeluju u području socijalne skrbi pod nazivom “Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga koje pružaju udruge “. Traje tri godine, a financiran je od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Partneri na projektu su Međimurska županija i Grad Čakovec.
U sklopu projekta provodi se i neurorazvojna fizioterapija koju trenutno koristi najmlađa članica udruge Noemi, kojoj je tek 6 mjeseci. Terapeutkinja Ana Ivanek Kovačević nam je pojasnila razloge zbog kojih terapija započinje u tako ranoj dobi i koristi koje donosi.
-Neurorazvojna fizioterapija je, uz plivanje i jahanje, sastavni dio aktivnosti koje naša djeca provode kroz projekt „Dobar kao Down“. U ovu se terapiju mališani uključuju već kad napune 4-5 mjeseci zbog toga što im je radi hipotonije smanjen tonus mišića, pa im je fizikalna terapija nužna da bi lakše propuzali, odnosno prohodali. Tjelesne aktivnosti iz spomenutih su razloga za njih nužne tijekom cijelog života, pa ih mi za naših tridesetak članova s područja Međimurske, Varaždinske i Koprivničko-križevačke županije provodimo u tri grupe prema njihovoj dobi.
Tako na vježbanje koje se odvija tri puta tjedno u Macanovom domu u Čakovcu dolaze djeca već s navršenih godinu dana, ali i naša najstarija članica koja ima 21 godinu. Naši mališani, također, već s 9 mjeseci započinju s terapijama u vodi, a kasnije svi polaze školu plivanja dva puta tjedno, kao i program jahanja. Za njih su svakodnevne tjelesne aktivnosti izuzetno bitne, baš kao i likovne radionice, podrška logopeda i drugih rehabilitatora. Tako razvijaju govornu i sve ostale funkcije, pojašnjava Ivanek Kovačević dodajući da su tijekom trajanje pandemije čitavo vrijeme radili s mališanima.
-Naravno da se i kod nas osjetila ta situacija, pa je, ponekad, bilo manje dolazaka nego što je uobičajeno, unatoč tome što smo striktno provodili sve epidemiološke mjere. Problem je i u tome što se kod nas, u prosjeku, godišnje rađa dvoje do troje djece sa sindromom Down, a sada se s njihovim roditeljima zbog postojećih okolnosti teže povezati i uključiti djecu u ove aktivnosti, kaže naša sugovornica.
U udruzi navode kako provođenjem ovog projekta žele poboljšati integriranost djece i mladih s invaliditetom u svakodnevne aktivnosti i omogućiti njihov razvoj kroz rekreaciju i sport, poticati sportsko stvaralaštvo i stvaranje uvjeta za postizanje vrhunskih sportskih dometa ovisno o mogućnostima djece i mladeži s teškoćama u razvoju, promicati odgojne funkcije sporta,poštene igre, razumijevanja, tolerancije i odgovornosti kroz bavljenje sportom.