GSV O ZAKONU O RADU I CIJENAMA ENERGENATA

Ivan Senčar: Neprihvatljivo je da nas Vlada pištoljem prisiljava na prihvaćanje zakonskih rješenja samo radi europskog novca

Autor: Miljenko Ovčar Foto/Video: Miljenko Ovčar
- Advertisement -

Rasprava o novom Zakonu o radu, odnosno načinu na koji bi se socijalnim dijalogom moglo doći do kvalitetnih radnih mjesta te utjecaju cijena energenata, komunalnih doprinosa, roba i usluga na gospodarstvo, kao i životni standard građana bile su najzanimljivije teme 110.sjednice županijskog Gospodarsko-socijalnog vijeća održane danas u Velikoj vijećnici Međimurske županije.

Uoči sjednice predsjednik međimurskog GSV-a Ivan Senčar istakao je da socijalni dijalog nema alternativu i da se zakoni, a posebice Zakon o radu, trebaju temeljiti na rješenjima koja pružaju sigurnost, povjerenje i zadovoljstvo svim socijalnim partnerima.

-U ime malih i srednjih poduzetnika proteklih godinu i pol dana sam sudjelovao u svim pregovorima oko kreiranja novog Zakona o radu te i osobno uložio oko 500 radnih sati u izradu najboljih mogućih prijedloga. Iz te pozicije mogu odgovorno reći da smatram kako je Vlada propustila šansu za novi, moderan zakon primjeren vremenu i prostoru u kojem radimo. U novi zakon, nažalost, nismo uspjeli implementirati nove tehnologije i novi način poslovanja u svijetu. Razočaran onime što je predloženo nisam želio sudjelovati na završnim sastancima, niti sam želio pogaziti sve što je bilo izneseno kao stav Hrvatske udruge poslodavaca, posebice malih i srednjih poduzetnika koje predstavljam. Neprihvatljivo je da nas Vlada, simbolički rečeno, pištoljem prisiljava na prihvaćanje njezinih izmjena i dopuna Zakona o radu samo zato da bi se došlo do europske omotnice od 805 milijuna kuna. Naravno da treba slijediti europske direktive koje treba ugraditi u zakonska rješenja kako bi se dobio taj veliki novac kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, ali da se htjelo i otpočetka ozbiljno pristupilo kvalitetnoj strategiji izrade Zakona on je, što se naše udruge tiče, mogao biti kompletno gotov. Umjesto toga pristupilo se izmjenama i dopunama kroz koje sav teret pada na poslodavce. Svjesni smo da nam trebaju kvalitetna radna mjesta te da samo kvalitetan i zadovoljan radnik može stvarati novu vrijednost, ali odgovornost za izostanak optimalnih zakonskih rješenja u velikoj mjeri snosi i dosadašnji ministar Aladrović koji je dosta olako shvatio važnost jednog ovakvog zakona, kritičan je prema predloženim rješenjima i resornom ministarstvu Senčar.

Osvrnuo se i na energetski udar koji pogađa gospodarstvo i građane te podsjetio da je međimurski GSV nakon prošle sjednice pismeno zatražio očitovanje lokalne samouprave o potezima koje planira povući.

-Moram sa žaljenjem konstatirati da su nam odgovorile samo dvije jedinice lokalne samouprave, Grad Čakovec i Općina Štrigova, dok se ostali nisu odazvali našem apelu. To nam, naravno, otežava raspravu i usporedbu s mjerama poduzetim na nacionalnom nivou, kao i kreiranje prijedloga što napraviti na lokalnoj razini. Budući da nam je poznato kako lokalna samouprava u ovoj situaciji može računati na određeni višak sredstava, apsolutno nam je neprihvatljivo da se građanstvu, ali i poduzetništvu prepušta da sami rješavaju te probleme i da im se ne želi pomoći. Proći će ljeto, doći će jesen, stići će veliki računi kakve poduzetnici već dobivaju, a građani ih još nisu iskusili i biti će svega. Ovo je jedna od najozbiljnijih situacija u povijesti, pa me onda čudi da se lokalne samouprave nisu željele očitovati na naš apel kako bismo danas mogli raspravljati o konkretnim rješenjima, rekao je Senčar.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još