CRKVA I GINEKOLOGIJA

Jasenka Grujić: ‘Što ako dođe trudnica kojoj život ovisi hoće li se trudnoća prekinuti?’

Autor: N1 Foto/Video: Matija Habljak/PIXSELL
- Advertisement -

O slučaju trudnice koju su na prekid visoke trudnoće uputili u Sloveniju, u emisiji Izvan okvira na N1 televiziji, govorile su Rada Borić, dugogodišnja aktivistkinja za ženska prava i zastupnica u skupštini Grada Zagreba, i Jasenka Grujić, iskusna ginekologinja koja kroz medicinski poziv radi na promicanju ženskih reproduktivnih prava.

Ginekologinja Grujić ne zna što će inspekcija koju ministar Vili Beroš šalje u bolnice utvrditi, ali sigurna je da neće ništa dobro utvrditi za gospođu Mirelu Čavajdu.

“Zato što moje kolege ne poznaju zakon, što smo vidjeli i u prilogu. Zakon jasno kaže da je moguće izvršiti prekid trudnoće nakon 10. tjedna bez ograničenja. Radi se o tri ozbiljne situacije. Prva je ugroza zdravlja ili života žene, druga je mogućnost kada se može očekivati da će plod biti rođen s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim anomalijama, a treći je kada su kriminalne radnje poput silovanja, incesta i slično”, kazala je Grujić.

Ginekologinja Grujić smatra da je zastrašujuća činjenica ako nitko nije stručan za pobačaj u ovako visokom stupnju trudnoće.

“Specijalizanti moraju obaviti 20 asistiranih pobačaja i 10 sami, uz nadzor, ali se o pobačaju u drugom i trećem trimestru ne govori uopće. Možda će se dogoditi u jednom trenutku da dođe trudnica kojoj život ovisi o tome hoće li se trudnoća prekinuti ili ne. Svaki ginekolog mora moći i znati spasiti ženi život, inače je promašio profesiju”, smatra Grujić.

Vezano uz konkretan slučaj Mirele Čavajde, ginekologinja Grujić je ukazala da su kolege iz Slovenije prihvatile dijagnozu koja je postavljena u KB Sveti Duh.

“Radi se o najčešćem intrakranijalnom fetalnom tumoru – teratomu. Taj tumor može vrlo brzo rasti. Uglavnom je benigan, ali u 26. tjednu, kada je promjer fetalne glavice oko šest i pol centimetara, a on je bio velik u promjeru 5 centimetara, to je zaista svakom jasno da uz takvu patološku sliku nema govora o nekom normalnom razvoju mozga. Činjenica je da teratomi imaju vrlo lošu prognozu i da je mogućnost preživljavanja do 10 posto, a kakva je sudbina tog novorođenog djeteta možemo samo nagađati. Mislim da je okrutno poigravati se sa sudbinom ove trudnice, ali i ovog fetusa koji nema nikakvu perspektivu”, kazala je Grujić za N1.

Grujić je kazala da je pitanje pobačaja prvorazredno političko pitanje.

“To se vidi i po tome što je kod nas utjecaj vanmedicinskih institucija jako velik, konkretno govorim o religijskim institucijama, o Crkvi”, kazala je Grujić.

“Mi znamo da osim politike, tu imamo i razne ultra konzervativne skupine koje godinama ne samo da zagovaraju da žene nemaju pravo na odluku, nego i falsificiraju medicinu, znanost”, dodala je Borić.

Cijeli članak pročitajte klikom ovdje.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još