Treba li dijete, ako ga zaboli trbuh, liječničku ispričnicu ili ne i treba li se testirati na koronu?

Autor: Foto/Video:
- Advertisement -

Treba li se svako bolesno dijete automatski slati na testiranje na Covid-19 i treba li roditelj liječničku ispričnicu samo i za 1 dan, nakon zbunjujućih naputaka posljednjih dana, više ne znaju ni roditelji, ni učenici, a niti liječnici. Stoga smo odlučili pronaći istinu i otkloniti nedoumice.

HZJZ je u četvrtak, 30. rujna, u sklopu dokumenta ”Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene“ objavio sljedeće:

– Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, svaki učenik koji je izostao iz škole zbog bolesti pa i kada se primarno ne sumnja na COVID-19 (kod sumnje na običnu prehladu i običnu virozu, sumnje na alergiju, gastrointestinalne smetnje, upala uha ili bol u uhu, upala sinusa, bol u trbuhu, grlobolja, glavobolja, umor, pospanost, loše osjećanje, tek blago povišena tjelesna temperatura i sl.) treba se testirati te se može vratiti u školu nakon zaprimanja negativnog nalaza ili nakon preboljenja COVID-19 što je najranije 10 dana od početka bolesti.

Međutim, ovakve mjere izazvale su proteste i roditelja, i liječnika i učitelja, a vjerojatno i onih zaposlenih u HZJZ-u. Naime, zbog ovako drastičnih mjera punktovi za testiranje mogli bi se puniti ogromnim brojem djece, od kojih su mnoga ionako šmrkava i prehlađena velik dio jeseni i zime, a da ne govorimo o crijevnim virozama, upalama uha i raznim drugim zdravstvenim tegobama.

Nova verzija preporuka već sljedeći dan

Tako je već u petak, 1. listopada 2021. godine, objavljen ispravak odnosno nova verzija preporuka od 30. rujna, koja, što se tiče djece, sada glasi: „Uzimajući u obzir da je od drugog tjedna školske godine zabilježen veći udio novozaraženih u dobi 10-19 godina od uobičajenog, podsjećamo na potrebu testiranja učenika kod simptoma koji mogu upućivati na COVID-19“. Dakle, sada se radi samo o simptomima koji se tiču Covida-19.

Međutim, koji su to točno simptomi kod djece (preporuke su bol u grlu, temeperatura, glavobolja i šmrcanje ili kašljanje), opet je upitno, jer neka djeca imaju više simptoma, pa vjerujemo da i liječnici imaju pune ruke posla razmišljajući koga da šalju na testiranje, koga ne, pa će možda ići po principu „bolje više nego manje“ ili će zahtijevati praćenje stanja djeteta dulje od uobičajenog. U svakom slučaju, povratak djeteta u školske klupe nakon bolesti više nije jednostavan kao prije.

Što kažu liječnici?

– Bili smo revoltirani na upute koje  smo dobili 30. rujna i  prema kojima bi skoro svako dijete koje bi izostalo i dan s nastave trebali slati na PCR. Takvim postupanjem zatrpali bi kapacitete za testiranje za dan – dva. To bi za posljedicu imalo da bi zdrava djeca čekala kod kuće na termin za testiranje, a čekanje bi se produžilo i za sve one koji trebaju bris prije hospitalizacija ili određenih medicinskih postupaka. 

S druge strane, liječnike obiteljske medicine ponovno bi se zatrpalo s dodatnom papirologijom. Nove upute sugeriraju slanje na testiranje djece koja imaju simptome koje upućuju na Covid. To nije jednostavno, jer nema specifičnih simptoma za Covid, ali na temelju anamneze i pregleda možemo otprilike procijeniti kod koje djece postoji vjerojatnost infekcije SARS-CoV-2 virusom pa nije potrebno baš svaku glavobolju, crijevnu virozu, umor… slati na testiranje – rekla nam je dr. med. Snježana Permozer Hajdarović iz Specijalističke ordinacije obiteljske medicine u Kotoribi.

Primjer djeteta oboljelog u ponedjeljak

Evo primjera jednog slučaja bolesnog djeteta u Međimurskoj županiji od ovog ponedjeljka (podaci o učiteljima, liječnicima i roditeljima su ostali poznati redakciji).

– Jutros je mog sina, učenika 1. razreda jedne srednje škole bolio trbuh i išlo mu je na povraćanje, pa je ostao kod kuće. Stanje mu se lagano popravilo, ali još uvijek se ne osjeća najbolje, a boli ga i glava. Poslijepodne sam nazvala doktoricu opće prakse i objasnila situaciju. Doktorica je rekla da će dijete, morati promatrati još dan-da, a nakon toga odlučiti hoće li ga slati na testiranje za koronu ili ne – rekla nam je majka bolesnog djeteta.

– Uzevši u obzir činjenicu da bi promatranje trajalo još dva-tri dana, nakon čega bi uslijedilo testiranje, pa čekanje nalaza, koji možda ne bi stigao niti isti dan, zamolila sam doktoricu da mu da uputnicu za testiranje odmah. Tako bi se dijete, s negativnim nalazom sutra tijekom dana, najbrže moglo vratiti u školu u srijedu, dok bi u drugoj varijanti izostanak bio nekoliko dana dulji. – dodaje majka, kojoj međutim nije lako što se odmah odlučila za guranje štapića djetetu u nos, te se pita dokle će tako i kakva ju školska godina očekuje s obzirom na to da ima još jednog, mlađeg školarca.

Pri tom, roditelj, koji je od osnovne škole koju pohađa mlađe dijete, dobilo uputu da se dijete ne može vratiti na nastavu bez liječničke ispričnice, makar se radi i o jednom danu, treba razmišljati i kada će nabaviti tu ispričnicu za dijete, odnosno, dok liječnica dobije nalaz u svojoj smjeni i ispiše uputnicu, dijete će izgubiti još dan-dva u školi.

Razrednica srednje škole majci je odgovorila sljedeće:

– Ne treba liječničku ispričnicu, do tri dana dijete može ispričati roditelj bez medicinske dokumentacije. Mi još službeno nismo dobili nikakve upute (provjerila sam i u pedagoško službi) i ja sam o tome informirana samo iz medija. Smatram da traženje negativnog testa za povratak u školu svima komplicira situaciju, te da će biti puno neosnovanih dana izostanka s nastave. Vi postupite kako je rekao liječnik i nadam se da će se vaše dijete što brže vratiti u školu. 

Može li na koncu ili ne roditelj opravdati bolest djeteta?

Treba li dijete nužno ispričnicu liječnika, pa makar ga zabolio trbuh samo jedan dan jer se prejeo bombona ili ne, upitali smo i načelnika Stožera civilne zaštite Međimurske županije i ravnatelja OŠ Orehovica Branka Sušeca.

Roditelj ne treba liječničku ispričnicu ako se ne radi o simptomima bolesti Covida-19, a upute koje su određene škole slale roditeljima, u kojima stoji da roditelj više ne može opravdati izostanak djeteta iz škole zbog bolesti do 3 dana već i za jedan dan treba liječničku ispričnicu, su pogrešne upute škola koje su one izvukle iz radnih materijala koji nisu zaživjeli, bar ne zasad – rekao nam je načelnik stožera i dodao kako bi trebalo biti normalno da se roditelj, ako mu dijete ima simptome korone, obrati liječniku, koji će mu tada i ionako kasnije napisati ispričnicu.

– To su stvari koju idu na savjest roditelja. A što se preporuka HZJZ-a tiče, one se mijenjaju velikom brzinom i sigurno će se opet mijenjati. Najbolje je da liječnici postupaju prema individualnoj situaciji svakog djeteta – dodao je Branko Sušec.

- Oglas -

Podijeli:

Najnovije

Pročitajte još